Rozsyłają fałszywe e-maile od Miniserstwa Finansów. Uważaj na nie

Uważajcie na fałszywe e-maile zawierające ransomware. Ich autor podszywa się pod Ministerstwo Finansów.

Na skrzynki e-mailowe wielu internautów zaczęły trafiać wiadomości (rozwinięcie adresu poczty, z której przychodzą to mf.gov.pl) o następującej treści:

„Dzien dobry

W trakcie naszych kontroli ujawnilismy ukrycie Pana/Pani dochodow, w zwiazku z czym bedzie przeprowadzona kontrola podatkowa.

Dokument wskazujacy na naruszenia o skladaniu falszywego dochodow zalaczony w e-maile.Sankcja na przeprowadzenie sciagania podatkowego rowniez jest zalaczona do dokumentu.

Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 09.11.2016 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a takze interesuja nas niektore transakcje przeprowadzane w roku biezacym.

W razie jakichkolwiek pytan prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajduja sie ponizej, nalezy podac w pismie numer sprawy "PL09579261" i osobisty kod.

Ministerstwo Finansow

ul. Swietokrzyska 12

00-916 Warszawa

NIP: 526-025-02-74

REGON: 000002217"

Ministerstwo finansów ostrzega, że nie jest autorem tej wiadomości i że pochodzi ona od cyberprzestępców. Zawarta w niej treść jest jednak na tyle "straszna", że być może część odbiorców da się nabrać. Jeżeli nie zwrócą oni przy tym uwagi na takie podejrzane elementy jak np. brak polskich znaków, czy błędy w tekście i otworzą wspomniany załącznik padną ofiarą ransomware, które natychmiast zacznie szyfrować znajdujące się na dysku pliki.

Pamiętajcie: nigdy nie otwierajcie załączników i nie klikajcie w żadne linki jeżeli nie macie pewności co do nadawcy wiadomości.