Rozszerzenie do Firefoksa, które chroni przed wścibskim Google

GoogleSharing to rozszerzenie do Firefoksa stworzone przez Moxie Marlinspike'a, eksperta bezpieczeństwa, dzięki któremu Google nie zbiera informacji na temat użytkownika korzystającego z usług Google'a.

Zdaniem Moxie Marlinspike'a, eksperta bezpieczeństwa przy Institute of Disruptive Studies który poprowadził wykład na konferencji Black Hat Google zbiera olbrzymią liczbę informacji. Wśród nich są m.in. numery IP, typ przeglądarki, adresy czy frazy wpisane w polu wyszukiwania. Google wykorzystuje także ciasteczka umożliwiające powiązanie fraz wyszukiwania z konkretnymi przeglądarkami lub komputerami.

Po zainstalowaniu GoogleSharing rozszerzenie rozpoznaje czy użytkownik korzysta z usług Google'a, które nie wymagają logowania się. Jeśli jest to usługa wyszukiwania, rozszerzenie rozdziela wpisana frazę od ciasteczka i po zaszyfrowaniu wysyła do anonimowego serwera proxy.

Jak przekonuje Marlinspike "twoim zamiarem jest skorzystanie z usług Google'a, a nie dzielenie się z nim informacjami o sobie. Gdy używasz Google'a nie usiłujesz przekazać im swoich prywatnych informacji. Po prostu próbujesz skorzystać z ich usług".

Dashboard: dowiedz się, co wie o Tobie Google

W listopadzie 2009 r. Google uruchomiło usługę Dashboard, dzięki której można zobaczyć jakie dane przechowuje na swoich serwerach firma. Znalazły się tu dane zebrane za pośrednictwem ponad zebrane dla ponad 20 różnych usług. Jednak są one dostępne po zalogowaniu i być może nie pokazuje wszystkich informacji, jakie są przechowywane na firmowych serwerach.