Rozszerzona rzeczywistość ułatwia życie!


Technologia przyszłości

Rozszerzona rzeczywistość wzbogaci życie miliardów ludzi na świecie. Nasuwające się pytanie brzmi: kiedy i która z technologii AR będzie dla nas kluczowa. Obecnie na pierwszy plan wysuwają się urządzenia mobilne, a zwłaszcza smartfony, które w czwartym kwartale 2010 r. sprzedawały się lepiej nawet od pecetów. Pojawiające się w mediach projekty Augmented Reality rozbudzają jednak jeszcze większą ciekawość. Fascynujące są choćby plany związane z soczewką kontaktową AR. Sprzęt umieszczany na oku w podobnym sposób jak zwykła soczewka, mógłby pomóc osobom niedowidzącym, a także na bieżąco kontrolować zdrowie użytkownika. Byłby też "kluczem" do tysięcy aplikacji dostępnych w urzędach, w restauracjach, na dworcach i na ulicy.

Augmented Reality obejmuje, jak widać, coraz więcej dziedzin i usług. Przydaje się w turystyce, komunikacji miejskiej i nawiązywaniu nowych przyjaźni. Możemy pograć w gry AR i skorzystać z interesujących aplikacji naukowych. Ciekawe czym jeszcze zaskoczy nas ta "rzeczywistość z dodatkami".

Zobacz również:

  • Mikrofon jak narzędzie tortur. Kupisz?
  • Apple ujawniło wielką tajemnicę WWDC 2023. Wszystko przez zaproszenia na konferencję
  • Spacetop - powstał laptop bez... ekranu. Jak to działa?
Augmented Reality w rozrywce

Rzeczywisty świat jako mapa dla mobilnych gier? Czemu nie, skoro i na to pozwala nam rozszerzona rzeczywistość. Hoops AR (www.bigplayar.com) to gra zręcznościowa, która tworzy wirtualne boisko do koszykówki na płaskim przedmiocie, takim jak biurko czy kartka papieru. Nowa technologia sprawia, że komputerowy obraz zostaje przypisany do wybranego fragmentu przestrzeni. Możemy już zacząć konkurs rzutów do "kosza"… Oczywiście, istniejącego tylko na ekranie smartfonu. Miłośnicy gier z serii Tower Defense, czyli obrona wieży, powinni sprawdzić się w aplikacji ARDefender. Amatorom "strzelanek" polecamy zaś bezpłatną grę AR Shooting.

Hoops AR


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: