Rozszerzona rzeczywistość ułatwia życie!

Połączyć świat realny z wirtualnym. Wzbogacić życie o nowe możliwości i zmienić je w każdym aspekcie. Rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality, AR) brzmi jak sen przyszłości. Jednak można z niej korzystać już dziś. Sprawdzamy to na konkretnych przykładach.


Rozszerzona rzeczywistość ułatwia życie!

Źródło: coroflot.com

Rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality, AR) to absolutny hit spotkań marketingowych i technologicznych. Prosta definicja tej dziedziny wiedzy to: zbiór wszystkich technologii, których celem jest łączenie obrazu świata realnego z elementami wirtualnymi, wytworzonymi przy użyciu komputera. AR nie buduje przy tym wirtualnego świata, lecz uzupełnia świat rzeczywisty o dodatkowe (zdaniem twórców przydatne) elementy.

Augmented Reality jest nowością, ale tylko jako współczesny trend. Badania nad zastosowaniem w życiu rozszerzonej rzeczywistości trwają już od lat 60. Upowszechnił je m.in. Ivan Sutherland, którego celem było nałożenie na obraz kamery, na bieżąco generowanej w komputerze, grafiki 3D. Takie technologie, jak to często bywa, najpierw rozwijały się w armii. Już w latach osiemdziesiątych, piloci amerykańskich myśliwców mieli dostęp do szczegółowych danych o lokalizacji, odległościach i innych obiektach z wykorzystaniem AR.

Zobacz również:

  • Mikrofon jak narzędzie tortur. Kupisz?
  • Apple ujawniło wielką tajemnicę WWDC 2023. Wszystko przez zaproszenia na konferencję
  • Spacetop - powstał laptop bez... ekranu. Jak to działa?

Rozszerzona rzeczywistość w praktyce

Dla zwykłego użytkownika najciekawsze jest wykorzystanie AR w codziennym życiu. Choć zapewne nie zdajemy sobie z tego sprawy, nową technologię wykorzystujemy np. oglądając zawody sportowe w telewizji. Podczas meczu piłkarskiego, na ekranie TV, wyświetlane są linie pokazujące jak daleko od piłki znajduje się mur. To właśnie rozszerzona rzeczywistość. Podobny efekt stosuje się w skokach narciarskich. Niebieska linia, którą tak często przeskakiwał Adam Małysz, oznacza punkt, do którego skoczek musi dolecieć, aby objąć prowadzenie. Rzecz jasna jest ona wygenerowana w sposób komputerowy i zmienia się w zależności od wyników.

Rozszerzona rzeczywistość jest obecnie znacznie bardziej przydatna. Jeśli korzystamy z nowoczesnego telefonu, dzięki specjalnej przeglądarce AR, możemy odnaleźć restaurację lub sklep, poznać opinie o wybranym produkcie (i porównać ceny), a nawet znaleźć zaparkowany wcześniej samochód. Dzięki kamerze internetowej, nie wychodząc z domu, przymierzymy też ubrania dostępne w galerii.

Rozszerzona rzeczywistość ułatwia życie!

Layar

10 najciekawszych przykładów AR

Oto kilka przykładów zastosowania Augmented Reality. Już dziś możecie je wypróbować, korzystając ze smartfonu, tabletu lub wtyczki w przeglądarce.

W poszukiwaniu restauracji

Layar to jedna z bardziej zaawansowanych aplikacji korzystających z AR. Należy do gatunku "przeglądarek", które umożliwiają przeszukiwanie bazy danych poszczególnych usług (np. katalogu firm, informacji miejskiej itp.). Aplikacja pozwala użytkownikom Androida, iOS lub Symbiana na szybkie odnalezienie wybranego miejsca lub produktu. Wystarczy wybrać skąd mamy pobrać wyniki, poinformować komputer czego szukamy i zatwierdzić. Przykładowo: po wyborze restauracji, usługa pokaże na ekranie, w którą stronę trzeba iść, aby do niej dotrzeć. Jeśli miejsce jest dobrze znane, można nawet sprawdzić co jest w menu i jakie są opinie o danym lokalu.

Layar

Więcej informacji: www.layar.com

Platforma: Android, iOS, Symbian

Cena: bezpłatny

Rozszerzona rzeczywistość ułatwia życie!

Barcode Scanner

Świadome zakupy

Przeglądarka AR wprowadzi nas do sklepu, a nawet wskaże poszukiwany produkt. Skąd jednak wiedzieć czy cena jest odpowiednia? Barcode Scanner dla Androida to jedna z wielu aplikacji pomagających w zakupach. Program opiera się na kodach kreskowych i znakach QR. Po uruchomieniu automatycznie wyświetla się skaner, który wymaga skierowania obiektywu kamery w kierunku wybranego kodu. Po jego identyfikacji ustalamy gdzie aplikacja ma poszukiwać informacji o produkcie. Może to być choćby wyszukiwarka Google lub jedna z porównywarek cen.

Barcode Scanner

Więcej informacji: www.code.google.com/p/zxing

Platforma: Android

Cena: bezpłatny


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: