Rozwiązanie na miarę potrzeb


Dodatkowo urządzeniami tymi można zarządzać zdalnie. Obsługują one standard LSA (LAN Security Architecture) i pozwalają na wirtualne segmentowanie sieci. Jeśli wieżę trzeba wpiąć do sieci opartej na światłowodzie, jeden z koncentratorów można wyposażyć w moduł rozszerzający, np. 100BASE-FX, i cała wieża będzie mogła przesyłać dane światłowodem.

Produkty na każdą prędkość

Switche SuperStack II w większości przypadków przeznaczone są do pracy z sieciami ethernetowymi 10/100. Prostszy model SuperStack II Switch 1100 pozwala na przełączanie 12 lub 24 portów 10Base-T, czyli pracujących z prędkością 10 Mb/s. Dodatkowo urządzenie ma dwa porty 100 Mb/s, które można przeznaczyć na przykład do komunikacji ze szkieletem sieci.

Rozwiązanie na miarę potrzeb

Przełącznik SuperStakc II 9100 należy do grupy najbardziej wydajniejszych urządzeń.

Mocniejszy z dostępnych przełączników - SuperStack II Switch 3300 - ma 12 lub 24 wbudowane porty 10/100 Mb/s do gniazd RJ-45. Mając szkielet sieci oparty na kablu światłowodowym, można się zaopatrzyć w dodatkowe moduły do podłączenia tego typu przewodu.

Do sieci Fast Ethernetu przeznaczony jest SuperStack II Moduł 100BASE-FX, natomiast do Ethernetu gigabitowego - SuperStack II Moduł 1000BASE-SX. Każdy z nich należy umieścić w tzw. gnieździe szybkich modułów znajdującym się z tyłu przełączników. Jest to rozwiązanie wspomnianych wcześniej problemów przejścia ze starszej technologii ethernetowej na np. Fast lub Gigabit Ethernet.

Klientom mającym sieć całkowicie opartą na światłowodzie 3Com oferuje specjalną odmianę przełącznika SuperStack II 3300 - Switch 3300 FX. Na jego panelu czołowym znajduje się 8 portów światłowodowych oraz dwa RJ-45 o prędkości 10/100 Mb/s. Oczywiście przełączniki 1100 i 3300 są stakowalne, czyli łatwo można je łączyć w wieże przy użyciu wbudowanych portów Matrix.

Przełączniki 1100/3300 można rozszerzyć o moduł warstwy 3, który pozwala na przełączanie pakietów IP z prędkością 400kp/s, co powoduje, że użytkownicy nie zauważają rozsegmentowania sieci. Jeżeli chcielibyśmy zastosować wiekszą prędkość przełączania w warstwie trzeciej i użyć protokołów IPX oraz Apple Talk wtedy musimy zastosować przełącznik Switch 4007.

Switch oznaczony symbolem 3900 przeznaczony jest do bardzo wydajnego przełączania pakietów (9,8 miliona pakietów na sekundę) w sieciach o większej liczbie stacji klienckich. Oferowane urządzenie pozwala na podłączenie 24 lub 36 komputerów oraz od 1 do 3 klientów gigabitu przez linie światłowodowe.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom klientów dotyczącym niższej ceny i prostszej instalacji 3Com oferuje także przełączniki ze stałą konfiguracją: SuperStack II Switch 3300 XM, który pozbawiony jest możliwości dołożenia dodatkowego modułu; SuperStack II Switch 3300 MM wyposażony już w porty macierzowe do łączenia w stos; SuperStack II Switch 3300 TM z wbudowanym portem 1000Base-T (gigabit na skretce) oraz SuperStack II Switch 3300 SM z wbudowanym portem 1000Base-SX (gigabit na światłowodzie). Gotowa konfiguracja spowodowała znaczne obniżenie ceny w/w urządzeń oraz uproszczoną instalację.

Wydajność najważniejsza

Rozwiązanie na miarę potrzeb

Moduł firmy 3Com, RAS 1500 pozwala na wygodny zdalny dostęp do sieci lokalnej firmy.

Ostatnia, ale za to najbardziej wydajna grupa przełączników SuperStack II to seria 9000. W jej skład wchodzą modele 9100, 9300. Wersja 9100 jest przeznaczona do sieci pracujących z prędkością 1 Gb/s, ale opartych na skrętce kategorii 5, czyli topologii 1000Base-T. Przełącznik 9100 jest pierwszym przełącznikiem mającym porty 1000Base-T (gigabit na skrętce) oraz redundantny zasilacz wbudowany na stałe, co stanowi nowoczesne i niezawodne rozwiązanie dla średnich sieci. Model SuperStack 9300 oferuje największą liczbę portów światłowodowych (12 SX lub 10/2 SX/LX) oraz ogromną przepustowość, sięgającą blisko 18 milionów pakietów na sekundę.

Cała grupa 9000 przeznaczona jest do zastosowania w centralnych punktach szkieletów sieci, a o wyborze konkretnego przełącznika decyduje zastosowana w przedsiębiorstwie topologia oraz liczba klientów sieci.

Cechy wspólne

Cechy produktów z rodziny SuperStack II (bez BaseLine) powodują, że zastosowanie ich w średnich sieciach jest jednym z najlepszych rozwiązań.

Rozwiązanie na miarę potrzeb

Urządzenia firmy 3Com, nawet pochodzące z różnych serii, można łatwo łączyć w wieże.

Do tych cech należy wspomniane już stakowanie oraz możliwość łatwego i szybkiego zarządzania tymi urządzeniami. Administrator może się podłączyć do każdego z produktów SuperStack za pomocą przeglądarki WWW lub specjalnego oprogramowania, np. Transcend.

Modyfikowanie parametrów sieci oraz poszczególnych portów w urządzeniach pomaga szybko usunąć ewentualne usterki oraz zoptymalizować sieć.

Rozwiązanie na miarę potrzeb
Kolejną zaletą tej rodziny jest mechanizm zabezpieczający przed skutkami nagłej utraty zasilania. Po pierwsze, można zastosować systemy SuperStack II UPS. Jest to dość znane i skuteczne rozwiązanie. Jeden moduł UPS może zabezpieczyć do czterech urządzeń rodziny SuperStack II. Inny sposób to zastosowanie tzw. zaawansowanego rezerwowego systemu zasilającego (ARPS). Można go podłączyć do specjalnego gniazdka, znajdującego się z tyłu każdego z modułów.

Wymienione na początku zalety kart sieciowych do serwerów, takie jak load balancing, resilient links lub agregacja łączy dają się, oczywiście, zastosować również w przypadku omawianych przełączników.