Rozwiązanie na miarę potrzeb

Kiedy sytuacja zmusza do zainstalowania lub rozbudowy sieci, stajesz przed trudnym wyborem sprzętu, okablowania, topologii. Najważniejsze to zdecydować się na rozwiązania, które pozwolą wydajnie pracować przez lata.


Kiedy sytuacja zmusza do zainstalowania lub rozbudowy sieci, stajesz przed trudnym wyborem sprzętu, okablowania, topologii. Najważniejsze to zdecydować się na rozwiązania, które pozwolą wydajnie pracować przez lata.

Jest rok 1994. Mój komputer ma 4 MB RAM. Działa jak błyskawica. Mijają dwa lata. Mój komputer ma dwa razy więcej pamięci, nadal da się na nim pracować, ale już nie działa jak piorun. Jest rok 2000, zainstalowałem trzydzieści dwa razy więcej pamięci, niż miałem kilka lat temu. Mój komputer pracuje jak traktor. To krótkie opowiadanie doskonale obrazuje ewolucję, jaką przechodzi elektronika i informatyka. Rozbudowa komputerów jest dość prosta, choć kosztowna. W przypadku sieci komputerowych sprawa przedstawia się nieco gorzej. Jeżeli popełnisz błąd w pierwszym projekcie, musisz się liczyć z koniecznością wymiany całych urządzeń, co najgorsze - łącznie z okablowaniem. W celu uniknięcia niemiłych niespodzianek powinieneś zastosować rozwiązanie, które wystarczy na co najmniej kilka lat.

Okno na świat, czyli NIC

Rozwiązanie na miarę potrzeb

Zastosowanie switchy firmy 3Com, pozwalających na przełączanie w warstwie trzeciej, zdecydowanie poprawia ogólną wydajność sieci.

Karta sieciowa (NIC - Network Interface Card) zastosowana w komputerach wpiętych do sieci ma kolosalne znaczenie dla sprawnej wymiany danych. Decyzje związane z jej zakupem są obecnie oczywiste. Jedyne sensowne rozwiązanie to model pozwalający na pracę z prędkościami 10 i 100 Mb/s. W serwerze podstawą jest karta 100 Mb/s, a w dużych sieciach można zainstalować, dostępne już w sprzedaży, karty pracujące z prędkością 1 Gb/s.

W przypadku klientów sieci jednym z najlepszych rozwiązań jest karta 3C905B-combo 10/100 Mb/s. Kosztuje nieco więcej, ale zyskuje się naprawę dużo. Jeśli w przyszłości zdecydujesz się przejść na przykład z technologii 10Base-T na 100Base-TX, nie będziesz się musiał nic martwić. Co więcej, karta sama rozpozna, z jaką prędkością pracuje sieć, i dostosuje się, oszczędzając Ci kłopotu ze zmianą jej konfiguracji.

Serwer to najważniejszy i zarazem najbardziej newralgiczny element sieci. Aby pracował prawidłowo, należy wyposażyć go w takie urządzenia, które zapewnią wysoką wydajność oraz niezawodność działania. Firma 3Com oferuje obecnie karty sieciowe wyposażone w procesor 3XP. Mają one wiele zalet, z których najważniejsza to zmniejszenie obciążenia procesora. Układ 3XP powoduje, że karta przejmuje część zadań związanych z obsługą sieci. Przede wszystkim przejmuje przetwarzanie pakietów TCP/IP, pozostawiając głównemu procesorowi serwera więcej czasu na inne zadania.

Pozostałe zalety omawianych kart to: możliwość szyfrowania danych przy zastosowaniu standardów 3DES i DES, obsługa wielu sieci wirtualnych VLAN oraz ustalanie priorytetów zgodnie z 802.1p.

Rozwiązanie na miarę potrzeb
Karta 3CR990SVR95 dodatkowo umożliwia zastosowanie dwóch istotnych technik: równoważenia obciążenia (Load Balancing) oraz funkcji RSL (Resilient Server Links). Po zamontowaniu w serwerze kilku kart NIC pierwsza technika zwiększa wydajność sieci, rozdzielając ruch między wszystkie karty. Zwiększa to szerokość pasma proporcjonalne do liczby kart sieciowych w serwerze.

RSL natomiast zapewnia niezawodność komunikacji z serwerem, nawet gdy wystąpi awaria łącza lub jednej z kart sieciowych. Połączenie jest natychmiast, w sposób niewidoczny dla użytkownika, przenoszone na sprawne urządzenie. Oczywiście te same funkcje zapewniają również inne karty serwerowe, takie jak 3C980B-TX (100 Mb/s) oraz 3COM985B (1 Gb/s).

Solidne podstawy

Rozwiązanie na miarę potrzeb

Prosty przełącznik SuperStack II 3900 bez problemów współpracuje z zaawansowanym modelem 9300.

Wśród oferowanych przez 3Com urządzeń klienci firmy mogą odnaleźć produkty spełniające wszystkie ich potrzeby, praktycznie niezależnie od wielkości sieci. Office Connect to seria rozwiązań do małych biur i przedsiębiorstw. Do większych przedsiębiorstw przeznaczony jest z kolei sprzęt z rodziny SuperStack II, począwszy od koncentratorów i przełączników z niedrogich serii BaseLine do najbardziej wydajnego i zaawansowanego technicznie modelu Switch 4007.

SuperStack II BaseLine to najprostszy zestaw urządzeń przeznaczony do firm średniej wielkości. W jego skład wchodzą koncentratory i przełączniki pracujące z prędkościami 10 i 100 Mb/s. Produkty w rodzinie BaseLine dzielą się na jedno- i dwuszybkościowe (automatycznie wykrywające szybkość połączenia 10 lub 100 Mb/s).

Najprostsze są modele pracujące z prędkością 10 Mb/s. Zaliczają się do nich: koncentrator 12-portowy 3C16440, 24-portowy 3C16441 i przełącznik 3C16460 mający 12-portów 10 Mb/s oraz 2 porty 10/100 Mb/s. Drugą grupę stanowią dwuszybkościowe huby 3C1659 (12 portów), 3C16593 (24 porty) i switche 3C16464, 3C16465, wyposażone odpowiednio w 12 i 24 porty.

Dla klientów łączących ze sobą znaczną liczbę komputerów i oczekujących możliwości łatwej rozbudowy produktów, 3Com przygotował koncentratory Dual Speed Hub 500 oraz grupę Hub PS. O ich przewadze nad koncentratorami z rodziny BaseLine stanowi stakowalność, czyli możliwość łatwego łączenia urządzeń w wieże. Stakowalne są również pozostałe produkty SuperStack II. Mają one na tylnej ściance gniazdo zwane Matrix Port (port macierzowy), pozwalające za pomocą specjalnego kabla (Matrix Cable) spinać urządzenia w jedno. Chcącym łączyć dwa przełączniki lub koncentratory 3Com oferuje urządzenie zwane Matrix Module. Za jego pomocą można spiąć maksymalnie cztery platformy. Wieża pracuje wówczas jak jeden switch lub hub z wewnętrzną prędkością 1 Gb/s.