Rozwinął się nowy, zmutowany wariant koronawirusa - Omicron

Władze różnych krajów są zaniepokojone nowym wariantem choroby. Zamierzają podjąć działania, by ograniczyć jego rozpowszechnianie.

fot. Jane Barlow, Getty Images

Przypadki nowego wariantu Omikron zostały wykryte w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech w sobotę, co spowodowało falę ograniczeń dla podróżujących w całej Europie. Wariant ten został wcześniej wykryty również w Belgii, Botswanie, Izraelu i Hong Kongu.

Na całym świecie władze podejmują działania, żeby ograniczyć rozpowszechnianie nowego wariantu wirusa - na przykład, gubernator Nowego Jorku, Kathy Hochul ogłosiła stan wyjątkowy w piątek w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi wariantu Omicron i rosnącymi wskaźnikami zachorowań w stanie.

Zobacz również:

  • Phishing "na Omikrona" - są już pierwsze ofiary
  • Skutki uboczne szczepionek na COVID-19 [19.01.22]
  • Szczepionka na COVID-19 – Johnson&Johnson. Działanie i skuteczność [23.12.2021]

W piątek Światowa Organizacja Zdrowia uznała ten zmutowany wariant koronawirusa za "wariant niepokojący" ze względu na wstępne dowody, że może być bardziej zaraźliwy i bardziej odporny na szczepienia niż poprzednie. Dane dotyczące skuteczności szczepionek przeciwko wariantowi Omikron firmy Pfizer i Moderna spodziewają się przedstawić w ciągu najbliższych tygodni .

Lawrence Young, wirusolog i profesor onkologii molekularnej w Warwick Medical School w Wielkiej Brytanii komentuje:

Jest to najbardziej zmutowana wersja wirusa, z jaką do tej pory mieliśmy do czynienia. Ten wariant zawiera pewne zmiany, które widzieliśmy wcześniej w innych wariantach, ale nigdy nie było tych wszystkich kombinacji razem w jednym wirusie. Ma również nowe mutacje.

Polecamy: Trzecia dawka szczepionki - wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło: Gizmodo.com