Rp-16 + rsub-10

Solidnie wykonane kolumny, o klasycznym wyglądzie,dobrze zagrają w średniej wielkości pomieszczeniach.

Solidnie wykonane kolumny, o klasycznym wyglądzie,dobrze zagrają w średniej wielkości pomieszczeniach.

Rp-16 + rsub-10
Rubicon to chiński producent kolumn, którego produkty projektowane są w WielkiejBrytanii. Tym razem do naszych testów trafił zestaw tej firmy składający się z frontowych kolumn podłogowych RP-16F, centralnego głośnika RP-16Ci tylnych monitorów efektowych RP-16S, który kosztuje w sumie tylko 1920 zł. Producent nie oferuje do niego konkretnego subwoofera, pozostawiając użytkownikom wybór konstrukcji najlepiej dopasowanej do pomieszczenia. My przetestowaliśmy subwoofer RSUB-10, który kosztuje 1290 zł, a więc dużo w stosunku do pozostałych elementów systemu. Warto go jednak kupić, bo nagłośni nawet spore pomieszczenie, a szeroki wybór dostępnych oklein sprawia, że idealnie komponuje się pod względem stylistyki z RP-16.

Cechą charakterystyczną kolumn tej serii jest nietypowe montowanie maskownic. Umieszczono je w wyfrezowanych frontach kolumn. Wygląda to efektownie, choć jest kłopotliwe, jeśli chcemy je zdjąć. Subwoofer RSUB-10 jest solidną konstrukcją. Wskazuje na to sama jego waga, wynikająca z zastosowania dobrych przetworników, silnego wzmacniacza i obudowy wykonanej w całości z MDF. Biały głośnik ma średnicę 25 cm i jest wykonany z dwóch celulozowych stożków. Moc wzmacniacza to 250 W, a zakres pokrywanego pasma 42-180 Hz (płynna regulacja pozwala na ustawienie częstotliwości podziału w zakresie 40-160 Hz). Producent zdecydował się na odważny krok stylistyczny i zamiast zabezpieczyć przed uszkodzeniem głośnik basowy typową maskownicą, zastosował dwa metalowe pręty. Nie jest to rozwiązanie równie skuteczne co tradycyjna maskownica, jednak z pewnością spodoba się użytkownikom lubiącym efektowny design.

Rp-16 + rsub-10
Testując wcześniej zestaw Rubicona RP26 (KD 9/2004), mieliśmy okazję posłuchać jak gra mniejszy subwoofer RSUB-8. W tej konfrontacji pod każdym względem lepiej wypada RSUB-10. Jego bas ma odpowiednią wagę, schodzi niżej, a solidniejsza obudowa nie wpada w rezonanse. Zdecydowanie lepiej nadaje się do nagłośnienia średniej wielkości pomieszczeń (ok. 30 m2). Przednie kolumny podłogowe zaopatrzono w trzy przetworniki. Dwa głośniki nisko-średniotonowe o średnicy 15,5 cm mają sztywne powlekane membrany i są zamontowane symetrycznie względem miękkiej kopułki wysokotonowej. Kolumna centralna ma taką samą konfigurację głośników, z tym że przetworniki średniotonowe są mniejsze, a kolumnę ustawia się w poziomie. Wyposażona jest w pojedyncze gniazdo głośnikowe, podczas gdy kolumny frontowe dysponują możliwością podwójnego okablowania. Gniazda są metalowe i pozłacane. Najlepiej zamocować w nich okablowanie bez specjalnych wtyków lub z końcówkami bananowymi. Ze względu na stosunkowo mały rozstaw gniazd instalacja widełek może być ryzykowna (zwarcie plusa z minusem). Tylko centralna kolumna jest ekranowana magnetycznie i może stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie telewizora kineskopowego.

Wyniki testów

Dźwięk 4/5 - Dobre brzmienie, z solidnym basem

Wygląd 4/5 - Tradycyjny

Wykonanie 5/5 - Solidne obudowy i przetworniki

Opłacalność 4/5 - Cena odpowiada możliwościom

Werdykt 4/5

W monitorach efektowych zastosowane przetworniki są takie same jak w kolumnie centralnej. Brzmienie zestawu przesunięte jest w stronę ekspozycji niskich częstotliwości. Przy odpowiednim jego ustawieniu (kolumny efektowe warto odstawić przynajmniej na 70-90 cm od tylnej ściany, unikniemy wtedy podbicia i tak silnej sekcji basowej) uzyskamy dźwięk o dobrym balansie wszystkich podzakresów. O ile w nagraniach stereo wychodzą drobne niedoskonałości - umiarkowana detaliczność i lekka ekspozycja góry pasma, to już przy ścieżkach filmowych solidna podstawa basowa i doskonałe zgranie wszystkich elementów zestawu stanowią o efektowności i spójności brzmienia.

Dlaczego

Dobra jakość wykonania i wyważone, spójne brzmienie.

Główni rywale

Tannoy Fusion - 3325 zł (bez subwoofera)

Klasyczna, elegancka forma. Dobre przetworniki gwarantujące brzmienie efektowne i poprawnie zbalansowane.

Celestion F30+F10+F35c+S80 - 3500 zł

Zestaw kolumn o klasycznym wyglądzie. Piękne wykonanie i uniwersalne, dobre brzmienie.

Informacje

Typ kolumny 5.1

Cena RP-16F 92 (2 szt.) - 1140 zł

RP-16S (2szt.) - 420 zł

RP-16C - 340 zł

RSUB-10 - 1290 zł

komplet - 3190 zł

Dystrybutor Audio Center, (012) 425 64 43

Funkcje regulacja fazy, głośności i częstotliwości odcięcia w subwooferze

Gniazda dobre jakościowo, podwójne metalowe w kolumnach głównych, w pozostałych pojedyncze