Rubicon RP-16 MkII

Gruntownie odnowiony i zmieniony konstrukcyjnie zestaw niedrogich kolumn 5.1 do kina domowego.

Gruntownie odnowiony i zmieniony konstrukcyjnie zestaw niedrogich kolumn 5.1 do kina domowego.

Dlaczego - Lekkie i przestrzenne brzmienie wspomagane mocnym basem.

Dlaczego - Lekkie i przestrzenne brzmienie wspomagane mocnym basem.

Zestaw kolumn Rubicon RP-16, który testowaliśmy w zeszłym roku (KD 6/2005), był dobrze wykonany i oferował wyważone, spójne brzmienie. Tym razem do redakcyjnej sali odsłuchowej trafiła ulepszona konstrukcyjnie wersja tego zestawu - Rubicon RP-16 MkII. W jego skład weszły: kolumny przednie RP-16F, centralna RP-16C i efektowe RP-16S. Wszystkie kolumny zostały solidnie wykonane i pokryte okleiną imitującą drewno gruszy. Okleina jest sztuczna, jednak została nałożona precyzyjnie i prezentuje się efektownie.

W zagłębieniach frontów kolumn umieszczono maskownice, które dzięki temu nie wystają z przedniej ścianki.

Modyfikacja konstrukcji kolumn objęła kilka elementów. Po pierwsze, są one teraz cięższe, bo mają grubsze, wykonane z MDF-u ścianki, co korzystnie wpływa na warunki akustyczne, w których pracują głośniki. W nowej wersji zastosowano lepsze przetworniki pracujące w takiej samej konfiguracji jak w modelu RP-16. Dwa głośniki niskośredniotonowe o średnicy 15,5 cm mają sztywne powlekane membrany i są zamontowane symetrycznie względem miękkiej kopułki wysokotonowej. Kolumna centralna ma też dwa przetworniki średniotonowe, tyle że nieco mniejsze - takie same głośniki zastosowano również w niewielkich kolumnach efektowych. Kolejne ulepszenie wprowadzono w gniazdach głośnikowych. W nowej wersji są to złocone, podwójne nakrętki o bardzo dobrej jakości (w kolumnach centralnej i efektowych są pojedyncze, a we frontowych podwójne). Poprawiono także okablowanie wewnętrzne, wpływając tym samym na zmianę brzmienia kolumn. Ostatnim z ulepszeń jest wyposażenie zestawu w kolce - bardzo dobre, metalowe stożki, które łatwo wkręcić w nagwintowane od spodu kolumn otwory. Są one nietypowe, bo złocone, a nie jak się powszechnie przyjęło srebrne. Trzeba przyznać, że po tych zmianach brzmienie kolumn zmieniło się diametralnie. O ile w poprzedniej wersji jego charakter przesunięty był w stronę ekspozycji niskich częstotliwości, o tyle w RP-16 MkII mamy sytuację odwrotną.

Frontowe kolumny grają miękkim i lekkim basem. Przydałoby się więcej niskich tonów, ale tylko w sytuacji gdy zestaw pracuje bez subwoofera. Gdy gra kolumna basowa, równowaga tonalna od razu wraca do normy i pokrycie pasma jest pełne. Soprany i średnie tony nie dominują, a całość brzmi bardzo przestrzennie. Poprzednio słuchaliśmy zestawu Rubicona z subwooferem RSUB10 - była to dobra konstrukcja zdolna do nagłośnienia średnich i dużych pomieszczeń. Teraz z zestawem współpracował nowy w ofercie firmy niskotonowiec - subwoofer serii RHK1000 SUB. Kolumna ta jest o wiele potężniejsza i wydajniejsza od RSUB10 i jest w stanie nagłośnić bardzo duże pomieszczenia. Została wykonana bardzo solidnie, ma potężny głośnik umieszczony na przedniej ściance, którą pochylono w tył pod niewielkim kątem. Boczne ścianki kolumny basowej pokrywają czarne, fantazyjnie uformowane płyty MDF. Mają one stylistycznie upodabniać kolumnę do innych zespołów głośnikowych z serii RHK1000. Jednak subwoofer można kupić osobno i tak jak w naszym teście zastosować go np. z kolumnami z serii RP-16 MkII. Okazało się, że jest to doskonałe zestawienie, bowiem brzmienie zestawu zyskuje solidną, szybką podstawę basową nie tylko w kinie domowym, lecz także przy odsłuchach stereo. Testowany RHK1000 idealnie uzupełnia i poprawia charakter brzmienia zestawu kolumn.

Główni rywale

Tannoy Fusion 2999 zł

Klasyczna, elegancka forma. Dobre przetworniki gwarantujące brzmienie efektowne i poprawnie zbalansowane.

Ferguson Dream 77 2599 zł

Dobry bas i świetna dynamika brzmienia, ale z właściwie dobranym wzmacniaczem.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena RP-16F (2 szt.) 1140 zł; RP-16S (2 szt.) 420 zł; RP-16C 340 zł; RHK1000 SUB 895 zł; Zestaw 2795 zł

Dystrybutor Audio Center,http://www.rubicon.pl

Funkcje regulacja fazy, głośności i częstotliwości odcięcia w subwooferze

Gniazda dobre jakościowo, metalowe, złocone, podwójne w kolumnach głównych, w pozostałych pojedyncze