Rubicon RP06

Jeden z najbardziej zaawansowanych zestawów Rubicona, składa się z 5 kolumn bogato wyposażonych w przetworniki.

Jeden z najbardziej zaawansowanych zestawów Rubicona, składa się z 5 kolumn bogato wyposażonych w przetworniki.

Kolumny marki Rubicon nie po raz pierwszy pojawiają się w naszych testach. Mieliśmy już zestaw RP26 (KD 9/2004), który pod względem ceny zajmuje dolne miejsce w firmowym katalogu. Teraz sprawdziliśmy zestaw RP06, który jest o ok. 1/3 droższy, chociaż również należy do tańszych propozycji w swoim segmencie. Wybraliśmy komplet 5.0 pozbawiony subwoofera. Dystrybutor nie kompletuje zestawów z kolumną basową, dając słuchaczowi możliwość wyboru subwoofera odpowiedniego do konkretnego pomieszczenia. Jako że w ofercie Rubicona są aż 4 modele subwooferów, różniących się gabarytami, technologią oraz możliwościami, z dobraniem optymalnej kolumny nie powinno być kłopotów. Testowy komplet składał się z frontowych kolumn RP06, centralnej kolumny RP06 C oraz efektownych monitorów RP06 S. Podłogowe kolumny przednie wyposażono w obudowę typu bas-refleks. Jest to konstrukcja dwudrożna posiadająca 25 mm kopułkę wysokotonową zabezpieczoną przed uszkodzeniem metalową siatką. Ciekawe są dwa przetworniki niskośredniotonowe. Ich membrany wykonano z mieszanki włókien celulozowych i węglowych z dodatkiem miki.

Rubicon RP06
Z kolei kosze odlano z utwardzonego plastiku. Ścianki obudowy są solidnymi płytami MDF. Na wysokości przetworników niskośredniotonowych znalazł się dodatkowy wieniec usztywniający. Kolumny centralne i surround zawierają identyczne przetworniki wysokotonowe oraz nieco odmienne niż w kolumnach głównych średniotonowe. Tu po prostu zastosowano mniejsze membrany. Natomiast użyte materiały są już takie same. Testowane przez nas kolumny oklejone zostały folią imitującą drewno gruszy. Dostępne są także trzy inne okleiny - srebrna, jasna wiśnia oraz mahoń. Wszystkie kolumny reprezentują styl, który można nazwać klasycznym. Standardowe prostokątne obudowy, bez dodatkowych udziwnień czy unikalnych rozwiązań. Postawiono na ponadczasowość i dobrze znany standard. Przednie kolumny mają nagwintowane otwory przeznaczone do wkręcenia dołączonych w komplecie nóżek (nie są to kolce, bo zaokrąglono je na końcach, aby nie niszczyły podłogi). Z kolei kolumna centralna powinna stać na gumowych podkładkach, które należy dokleić do jej spodu. Zaciski głośnikowe w kolumnie głównej są podwójne, w pozostałych pojedyncze. Wszystkie są metalowe, zakręcane i pozłacane.

Ich wadą jest naszym zdaniem dość bliski rozstaw oraz głęboki montaż, co utrudnia solidne dokręcenie nakrętek. Najwygodniej będzie więc zastosować wtyki bananowe. Brzmienie kolumn zależy od konfiguracji zestawu. Generalnie RP06 grają zwiewnie, lekko, charakter ich brzmienia przesunięty jest w stronę ekspozycji górnych rejestrów. Uważnie trzeba dobierać okablowanie. Kable o zbyt jasnym brzmieniu mogą sprawić, że kolumny będą grały zbyt ostro. Podobnie jest ze współpracującym sprzętem. RP06 wymagają uważnego dobrania konfiguracji. Warto także, aby wzmacniacz dysponował mocnym basem. Generalnie do RP06 polecamy dokupienie subwoofera. Przednie kolumny, choć wyposażone w dwa przetworniki niskośredniotonowe, nie emanują głębokim, silnym basem.

Niski bas jest lekko zarysowany, przydałoby się także większe wyeksponowanie górnego zakresu niskich częstotliwości. Subwoofer rozwiąże ten problem. Górne rejestry są dobre i choć kolumny potrafią zagrać ostro, to przez większość czasu zachowują przyzwoity poziom. Scena dźwiękowa jest nieco rozluźniona w trybie stereo, w kinie domowym jest lepiej zdefiniowana i spójniejsza.

Informacje

Typ kolumny 5.0

Cena RP06 F - 1590 zł (2 szt.), RP06 S - 670 zł (2 szt.), RP06 C - 490 zł , Razem - 2750 zł

Dystrybutor Audio Center (012) 425 64 43

Funkcje regulacja fazy, głośności i częstotliwości odcięcia w subwooferze

Złącza dobre jakościowo, podwójne, metalowe w kolumnach głównych, w pozostałych również porządne, lecz pojedyncze

Główni rywale

Tannoy Fusion 3325 zł (bez subwoofera)

Klasyczna, elegancka forma. Dobre przetworniki gwarantujące brzmienie efektowne i poprawnie zbalansowane.

Celestion F30+F10+F35c+S80 3500 zł

Klasyczny wygląd, który nie znudzi się przez wiele lat. Piękne wykonanie i uniwersalne, dobre brzmienie.

Dlaczego

Lekkie, przestrzenne brzmienie z niezbyt mocnym basem i silną sekcją wysokotonową.