Rubinowy NetBeans

Firma Sun Microsystems ogłosiła dostępność wczesnej wersji dodatku do zintegrowanego środowiska programistycznego NetBeans, zapewniającego wsparcie dla dynamicznych języków skryptowych Ruby i JRuby (który jest stuprocentową implementacją Ruby napisaną w Javie i uruchamianą w jej maszynie wirtualnej).

Wsparcie dla Ruby to nie tylko dodane nowe typy projektów, podstawowa edycja kodu, podświetlanie składni, czy możliwość uruchamiania testów. Nowy dodatek zapewnia także podpowiadanie i dokańczanie składni, wyskakujące okienka z podpowiedziami z dokumentacji, czy analizę kodu z możliwością podświetlania na przykład nieużywanych zmiennych. Wsparcie to dodatkowo rozszerza się na framework do tworzenia aplikacji webowych Ruby on Rails i sprawia, że ich tworzenie staje się dużo wygodniejsze i szybsze.

W oficjalnej informacji Jeet Kaul z działu Developer Products and Programs w Sun Microsystems mówi, że to kolejny wkład firmy we wsparcie dla języków dynamicznych. Ma on też nadzieję, że nowe możliwości przyciągną część deweloperów używających Ruby do środowiska NetBeans, a z drugiej strony, że część dotychczasowych użytkowników zapozna się z możliwościami, jakie daje ten coraz bardziej popularny język.

Obsługa Ruby została dodana do kolejnej "milowej wersji" środowiska - NetBeans 6.0 Milestone 7. Kolejnych rozszerzeń wsparcia dla Ruby on Rails można się spodziewać w połowie bieżącego roku.

Więcej informacji znaleźć można na stronie NetBeans, gdzie również można zapoznać się z oficjalną informacją.