Ruby on Rails - mocna konkurencja dla Silverlight

David Heinemeier Hansson jest twórcą Ruby on Rails (RoR) - jednej z najpopularniejszych ostatnimi czasy technologii wykorzystywanej przez twórców aplikacji webowych. Pochodzący z Danii Hansson jest także partnerem firmy 37signals z Chicago, tworzącej narzędzia do komunikacji i współpracy online. Paul Krill, dziennikarz InfoWorld, miał okazję porozmawiać z Hanssonem podczas odbywającej się niedawno w Portland konferencji RailsConf 2007. Hansson wyraził wtedy głębokie uznanie dla społeczności za poświęcenie i wkład w Ruby on Rails. Zwrócił też szczególną uwagę na zastosowaną w Rails zasadę "konwencja przed konfiguracją", zasugerował, że w Microsofcie może trwać wojna dotycząca współistnienia ze środowiskiem open-source i wyraził wątpliwości co do sukcesu nowej technologii koncernu z Redmond - Silverlight.

InfoWorld: Kiedy stworzyłeś Ruby on Rails i co było powodem jego powstania?

David Heinemeier Hansson

David Heinemeier Hansson

Hansson: Prace nad Ruby on Rails były częścią Basecamp - pierwszego projektu, jaki stworzyłem w Ruby. Moje spotkanie z Ruby miało miejsce latem 2003 roku, wcześniej przez pięć lat tworzyłem różne rzeczy z wykorzystaniem PHP i Javy. Byłem już jednak zmęczony i miałem dosyć tamtych środowisk - chciałem dać szansę czemuś nowemu i tym sposobem rozpoczęła się moja przygoda z Ruby. Wystarczył tydzień, bym wiedział, że już nigdy nie powrócę do , Javy, czy czegokolwiek, co robiłem wcześniej.

Dlaczego?

Ruby jakoś idealnie wpasowało się w mój umysł. Tak wiele rzeczy, które przyprawiały mnie o ból głowy w poprzednio używanych środowiskach tutaj jest pięknie i prosto rozwiązane. Estetyka była pierwszą rzeczą, na którą zwróciłem uwagę i od razu polubiłem w moim nowym języku. Jedną z właściwości Ruby jest naprawdę piękny kod. Oczywiście, każdy może napisać w nim coś brzydkiego i niespójnego, lecz język ten daje właśnie możliwość tworzenia niewiarygodnie ładnego kodu.

Ruby on Rails

Ruby

W pełni obiektowy, interpretowany, dynamiczny język programowania stworzony w 1995 przez japończyka Yukihiro Matsumoto. Swoje korzenie wywodzi głównie z języków takich jak Perl, Smalltalk, Python, CLU, czy Eiffel. Ruby posiada bardzo prostą składnię, automatyczny "odśmiecacz" pamięci (garbage collector), możliwość przeciążania operatorów, obsługę wyjątków, wbudowane w składnię wyrażenia regularne, iteratory, czy też możliwości dużej ingerencji w zdefiniowane już klasy.

Rails

Ruby on Rails (RoR lub Rails) to framework do szybkiego i łatwego budowania aplikacji webowych stworzony przez Davida Hanssona. Zbudowany jest w oparciu o wzorzec MVC (Model-View-Controller = model-widok-kontroler). Głównymi celami przyświecającymi stworzeniu tego frameworka były szybkość i wygoda pisania kodu, zminimalizowanie konfiguracji oraz reguła DRY (Don't Repeat Yourself = nie powtarzaj się), która polega na unikaniu powtarzania tego samego kodu w różnych miejscach aplikacji. Rails składa się z czterech głównych elementów: mechanizmu mapowania obiektowo-relacyjnego opartego na wzorcu ActiveRecord, biblioteki ActionPack zawierającej implementacje klas kontrolera i widoku, biblioteki użytkowej ActiveSupport oraz biblioteki ActionMailer służącej do rozsyłania poczty email.

To właśnie dzięki tej symbiozie RoR szturmem zdobywa rynek i serca programistów, np. według statystyk sklepu Amazon najlepiej sprzedające się książki z dziedziny "programowanie" to pozycje o Ruby i Ruby On Rails.