Ruchome klatki w Sieci

Przegląd narzędzi do tworzenia animacji WWW. Przedstawiamy najwydajniejsze technologie i najlepsze światowe narzędzia do animowania obrazów, które są w stanie tchnąć życie w statyczne strony internetowe.


Przegląd narzędzi do tworzenia animacji WWW. Przedstawiamy najwydajniejsze technologie i najlepsze światowe narzędzia do animowania obrazów, które są w stanie tchnąć życie w statyczne strony internetowe.

Z początku Internetu projektanci witryn WWW byli bardzo ograniczeni w wyborze typu zawartości, jaką mogli publikować w Sieci, co spowodowane było brakiem odpowiednio szybkich łączy o zadowalającej przepustowości, a także stanem rozwoju technologii, służącej do tworzenia multimedialnych witryn. Dostępne w tym czasie oprogramowanie znajdowało się we wstępnej fazie rozwoju, a aplikacje nie były na tyle przyjazne dla użytkowników, aby szybko zdobywały kolejnych zwolenników. Możliwość animowania obrazów zapisanych w formacie GIF pozwoliła projektantom tworzyć proste animacje poklatkowe, ale animowany GIF nie zapewniał interaktywności i tworzony plik bardzo szybko pęczniał do rozmiarów nie nadających się do zastosowania w Internecie.

Zważywszy, że większość twórców stron WWW wywodziła się ze świata artystów plastyków, więc na ogół mało przyjaźnie jawił się im język Java czy technologie DHTML/JavaScript, wymagające pewnego poziomu wiedzy programistycznej. Dopiero technologia Shock-wave zaproponowana przez Macromedia wydała się na tyle prosta ze swoimi metaforami sceny, obsady i scenariusza, że mogła posłużyć do wygodnego tworzenia skomplikowanych witryn multimedialnych. Początkowo jednak sam program wydawał się zbyt rozbudowany, ale począwszy od pierwszych wersji edytory Macromedia Flash stawały się coraz wygodniejsze w obsłudze, proponując łatwe w użyciu podejście do tworzenia animacji poklatkowej oraz tzw. tweeningu z wykorzystaniem grafiki wektorowej. Pliki wynikowe oferowane przez format Shockwave są o wiele mniejsze od bitmap animowanych GIF-ów czy innych formatów opartych na pikselach, wykorzystują bowiem matematyczne algorytmy oraz wydajniejsze metody kompresji. W połączeniu z konsekwentną polityką marketingową firmy Macromedia prowadzoną przez lata, Flash został zaakceptowany na całym świecie i stał się de facto najpowszechniejszą platformą do tworzenia i publikacji ruchomych sieciowych grafik i bogatych w multimedia witryn. Flash znacznie przekroczył możliwości animowanego GIF-a, a najnowsza wersja edytora oferuje opcje z reguły zarezerwowane dla bardziej zaawansowanych apletów Javy, jak chociażby złożone skrypty i rozbudowana interaktywność.

Co w ofercie

Dzisiejsze narzędzia do tworzenia animacji sieciowych oferują już opcje eksportu zawartości projektu do wielu różnych formatów. Nawet tworzenie apletów Javy i skryptów DHTML stało się proste - Director Studio pozwala przekonwertować pliki Shockwave do prostych apletów Javy, a Dreamweaver umożliwia pisanie złożonych kodów DHTML/JavaScript. Zanim jednak przystąpimy do wyboru najodpowiedniejszego narzędzia do tworzenia naszej animacji, musimy wziąć pod uwagę trzy rzeczy.

Po pierwsze, należy zdefiniować rodzaj zawartości WWW, jaką mamy zamiar stworzyć i opublikować - czy planujemy audycję strumieniowego wideo czy multimedialny serwis internetowy. Technologie Apple QuickTime, Microsoft Windows AVI i Real Video są wystarczająco rozpowszechnione w Internecie, aby spokojnie wykorzystywać je jako standardy publikacji strumieniowego wideo.

Multimedialne pliki można zaś tworzyć za pomocą pakietów Adobe LiveMotion, Beatware ePicture Pro, Macromedia Flash, Totally Hip LiveStage, Adobe After Effects i wielu innych.

Następnie zastanów się nad zasięgiem, tzn. jak dużej publiczności sieciowej chcesz pokazać swój projekt. Według oświadczeń Macromedii, obsługa technologii Shockwave Flash jest instalowana domyślnie w ponad 90% przeglądarek internetowych i jest wspierana nawet przez ostatnią wersję Netscape. Ale jeśli będziesz publikował tylko prostą animację poklatkową, wtedy w zupełności wystarczy skorzystanie z animowanych GIF-ów, które są domyślnie odczytywane przez wszystkie wersje i typy internetowych przeglądarek. Animowane GIF-y to poza tym technologia prosta w użyciu, a filmy można tworzyć za pomocą aplikacji typu shareware, a także darmowych programów - ograniczeniami tej metody jest jednak brak opcji interaktywnych i obsługi dźwięku.

Zastanów się także nad swoim budżetem - pakiety takie jak Macromedia Flash czy Adobe LiveMotion oferują wprawdzie zaawansowaną interaktywność oraz zapewniają szeroką publiczność sieciową po eksporcie zawartości do formatu Flasha, ale w przypadku gdy twój projekt nie wymaga stosowania interaktywności, a wciąż zależy ci na jak największym odbiorze, powinieneś zastanowić się nad tańszymi aplikacjami, jak np. ePicture Pro czy LiveStage, które oferują opcje eksportu animacji do formatu.swf.