Rumuńscy informatycy znaleźli lek na robaka Conficker

Rumuńska spółka Softwin poinformowała o udostępnieniu narzędzia, które (jak wynika z zapowiedzi producenta) jako pierwsze jest w stu procentach skuteczne przeciwko słynnemu robakowi o nazwie Conficker (Downadup).

Przypomnijmy, że robak o którym mowa, znany pod nazwą Downadup lub Conficker - wykorzystuje błąd w usłudze Windows Server w systemach Windows 2000, XP, Vista, Server 2003 i Server 2008.

Wirus może atakować nowe komputery na trzy różne sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystanie luki w systemie Windows (Microsoft wydał już stosowna poprawkę cztery miesiące temu, dlatego tak ważne jest pobieranie aktualizacji OSa tej firmy). Drugim sposobem na zainfekowanie swojej maszyny jest przeniesienie Downadup na urządzeniu podłączanym do portu USB. Robak instaluje się również na komputerach korzystających z tej samej sieci prywatnej (np. w firmie) co zakażony pecet.

Vlad Valceanu, przedstawiciel Softwin, stwierdził że oprogramowanie stworzone przez jego firmę skutecznie usuwa wszystkie wersje wirusa Downadup. Co więcej, narzędzie to nie może zostać skasowane przez robaka jak ma to często miejsce w przypadku innych aplikacji.

Downadup Removal Tool można pobrać z oficjalnej strony producenta.

Zobacz także:

F-Secure: "niesamowity" robak zaatakował 9 milionów pecetów

FAQ: jak obronić komputer przed robakiem Downadup?

Robak atakuje przez stary błąd w Windows