Rumuńskie biblioteki wybierają pingwiny

Grupa konsultantów IT z rumuńskiej wojskowej akademii technicznej i firmy Contact Net po dwóch latach pracy opracowała specjalny system operacyjny przeznaczony da bibliotek.

IBLA ("The National Program for the Automation and Development of Public Libraries Services in Romania"), bo tak ten projekt został nazwany, zajmuje się dostosowywaniem oprogramowania open source do zarządzania księgowością bibliotek publicznych w Rumunii. Jest on sponsorowany przez rząd rumuński i włoski. Oba państwa chcą wykorzystać w administracji jak najwięcej elementów wolnego oprogramowania. System jest oferowany za darmo każdej zainteresowanej organizacji. Wszystko wskazuje na to, iż zainteresowane są nie tylko biblioteki publiczne, ale także akademie i wypożyczalnie filmów.

W tej chwili IBLA przejmuje funkcję zintegrowanego systemu księgowości, zarządzając pożyczonymi przedmiotami, terminarzami i kategoryzowaniem zasobów. Wkrótce oprogramowanie ma być przetłumaczone na więcej języków i dostępne dla wszystkich krajów. Więcej informacji znajduje się na stronie projektu.


Zobacz również