Rumuńskie polowanie na cyberprzestępców

Rumuńska policja aresztowała wczoraj 20 mieszkańców tego kraju - są to osoby podejrzewane o nielegalne działania w Internecie. Ze zdawkowych informacji przedstawionych przez władze, wynika, że zatrzymanym zarzuca się głównie oszustwa, a także kradzieże danych i pieniędzy z kont i kart płatniczych.

20 zatrzymanych (mężczyzn w wieku od 21 do 24 lat) działało wspólnie - tworzyli oni grupę przestępczą, specjalizującą się w phishingu oraz wykradaniu danych, które służyły później do "czyszczenia" kont i kart kredytowych. Wśród aresztowanych jest niejaki Romeo Chita - mężczyzna uznawany jest przez prokuraturę za szefa owego gangu.

Wiadomo już, że w dochodzenia w tej sprawie zaangażowani byli agenci amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (przedstawiciele FBI na razie nie komentują tych informacji) - amerykańskie władze zainteresowały się działalnością Rumunów, ponieważ wśród poszkodowanych wyjątkowo liczą grupę stanowili mieszkańcy USA (m.in. użytkownicy serwisu eBay).

Warto wspomnieć, że jest to kolejne takie aresztowanie w ostatnim czasie - w maju 2008 r. rumuńska policja zatrzymała w sumie 38 osób specjalizujących się w internetowych oszustwach (również w tym przypadku w śledztwie uczestniczyło FBI).