Rumuńskie władze aresztowały podejrzanego o włamanie na serwery NASA i Pentagonu

Władze Rumunii aresztowały dwudziestoletniego hakera z Timisoary pod zarzutem włamania do systemów komputerowych NASA i Departamentu Obrony USA. Manole Razvan Cernaianu został oskarżony o bezprawny dostęp do komputera, przesył danych bez zezwolenia i doprowadzenie do poważnych zakłóceń systemu komputerowego.

Haker TinKode aresztowany?

Władze uważają, że Cernăianu zhakował wiele internetowych własności rządu USA. Wśród nich jest serwer NASA i strona Pentagonu. Miał on skopiować z nich tajne informacje i umieścić je na swoim blogu. Rumuńska agencja informacyjna Mediafax podaje, że aresztowany jest studentem informatyki i prawdopodobnie hakerem znanym w sieci jako TinKode.

Polecamy: 2012 r.: na celowniku hakerów znajdą się "inteligentne" lodówki?

Przez kilka lat TinKode obnażał słabości stron internetowych należących m.in. do armii USA, NASA, brytyjskiej marynarki wojennej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, MySQL oraz Google. Zwykle informował o lukach bez wcześniejszego ostrzegania właścicieli stron. Czasem jednak robił to w odpowiedzialny sposób i dlatego znalazł się w Google Security Hall of Fame.

TinKode mówił w przeszłości, że nigdy nie miał złych intencji, ale władze twierdziły, że jego akcje powodowały znaczne szkody na serwerach, które były jego celem. Jeśli Cernăianu zostanie uznany za winnego, to będzie trzecim rumuńskim hakerem skazanym ostatnio za włamanie na serwery NASA. Za podobne przestępstwa wyroki w zawieszeniu otrzymali hakerzy Iceman i SirVic.

Zobacz też: Szkoły cyberprzestępczości: nowy brazylijski biznes "edukacyjny"