Rusza Macworld Expo 2009

W San Francisco rozpoczynają się targi Macworld Conference & Expo - impreza od wielu lat przyciągająca uwagę osób zainteresowanych nowinkami ze świata Apple. Tegoroczna edycja konferencji jest pod wieloma względami przełomowa - tradycyjnego przemówienia otwierającego imprezę nie wygłosi bowiem Steve Jobs, a same targi będą na chwilę obecną ostatnimi, na których firma z Cupertino organizować będzie własne stanowisko promocyjne. Impreza potrwa do 9 stycznia.

Przedstawiciele Apple pod koniec 2008 r. zapowiedzieli, że na Macworld Conference & Expo 2009 Steve Jobs nie wygłosi tradycyjnego "keynote". W roli tej zastąpi go Philip Schiller, wicedyrektor ds. marketingu. Decyzja ta wywołała lawinę spekulacji, czasem żartobliwych, ale najczęściej poważnych, odnoszących się do stanu zdrowia prezesa spółki z Cupertino.

Równie doniosłe znaczenie ma złożona przez Apple zapowiedź wycofania się z przyszłych edycji targów. Nieobecność koncernu Apple na targach poświęconych zasadniczo wyłącznie produktom ze świata komputerów Mac, systemów Mac OS i urządzeń z serii "i*" to informacja w istocie bardzo znacząca. Można sądzić, że na decyzję tę wpływ miały nie tylko czynniki ekonomiczne ale także dążenie do zmiany strategii korporacyjnej. Zgodnie z nią od kilku już lat spółka prezentowała nowe produkty w wyznaczonych terminach (Macworld Expo na poczatku roku, Worldwide Developers Conference latem czy też wrzesień - tradycyjny okres premier).

Na Macworld Conference and Expo 2009 zabraknie takich firm jak Belkin i Adobe. Spółki te - w obliczu światowego kryzysu ekonomicznego, zrezygnowały z utrzymania własnych stoisk, chociaż zapowiedziały obecność swoich przedstawicieli w czasie trwania imprezy.

Czego zatem możemy spodziewać się po Macworld Expo 2009? Jak sugerują analitycy, na pewno nie rewolucji, a raczej - ewolucji. Produktów innowacyjnych np. na miarę iPhone może zabraknąć, ale Apple i tak ma w tym zakresie szerokie pole do popisu. Być może firma spod znaku nadgryzionego jabłka zaprezentuje odświeżoną linię komputerów iMac; gratką dla fanów Apple byłby też z pewnością pokaz możliwości Snow Leoparda, czyli nadchodzącej wersji systemu operacyjnego Mac OS X, oznaczonej numerem 10.6.

Oficjalna strona targów Macworld Expo