Ruszy proces przeciwko użytkownikom chomikuj.pl?

Serwis Sagio.pl złożył skargę do prokuratury na pięciu użytkowników portalu Chomikuj.pl. Zarzuca im kradzież 141 utworów oraz ich udostępnianie w celach czerpania korzyści majątkowych. Wkrótce okaże się czy wspomniana piątka stanie przed sądem.

Czy użytkownicy chomikuj.pl trafią za kratki?

Czy użytkownicy chomikuj.pl trafią za kratki?

Zobacz także:

Sprawa jest bardzo skomplikowana. Serwis Sagio.pl nie daje bowiem możliwości ściągania filmów, a legalnie oglądać można je tylko on-line po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Sagio.pl jest jedynym właścicielem wszelkich praw autorskich do utworów. To właśnie miałoby zadecydować o zasadności zarzutów dotyczących kradzieży.

Osoby, które ściągały utwory z serwerów Sagio.pl lub w inny sposób weszły nielegalnie w ich posiadanie, a następnie udostępniły utwory za pośrednictwem Chomikuj.pl, mają być oskarżone o kradzież utworów o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W takim przypadku mogą, gdyby zostali postawieni w stan oskarżenia, być skazani na wyroki więzienia bez warunkowego zawieszenia. Jeśliby do tego doszło, byłby to pierwszy taki przypadek w naszym kraju.

Sagio.pl domagać się będzie także zadośćuczynienia finansowego w postaci odszkodowań.

W dwóch przypadkach wiadomo, że osoby ściągające utwory z serwerów Sagio.pl były także użytkownikami tego serwisu (czyli de facto wykupiły dostęp, godząc się na warunki serwisu). W takim przypadku złamali oni regulamin wskutek czego do roszczeń odszkodowawczych dojdą także te o zapłatę kary umownej w wysokości 60 tys. złotych.