Ruszył Program Studencki Adobe

Adobe uruchamia program dla uczniów szkół średnich i uczelni wyższych, w ramach którego oferuje licencje na oprogramowanie Creative Suite w znacznie niższych cenach niż obowiązujące "zwykłych" nabywców.

Adobe i studenci

Program Studencki to kolejna inicjatywa Adobe, której "celem jest umożliwienie młodym ludziom dogłębnego poznania powszechnie wykorzystywanych programów graficznych, jak również programów do tworzenia materiałów wideo i audio niezbędnych w ich przyszłej pracy zawodowej" (cytat z oficjalnego komunikatu firmy.

Na początku ub. roku bardzo atrakcyjna oferta taniego oprogramowania Adobe dla studentów pojawiła się na stronach firmy Vobis. Gdy jednak na jaw wyszły różnice w warunkach uczestnictwa w programie, podane osobno przez Vobis i Adobe, użytkownicy poczuli się zdezorientowani.

Adobe, pod naporem krytyki, zdecydowało się zrezygnować z programu.

Szczegółowy raport z przebiegu sprawy opublikowaliśmy w artykule:

Photoshop (prawie) za bezcen

Adobe oferuje programy w wersji Student Edition zarówno na platformę systemową Windows, jak i Mac OS. Zapewnia przy tym, że użytkownicy kwalifikujący się do udziału w programie będą mogli zaoszczędzić na kupnie oprogramowania nawet do 80 procent.

Pakiety Creative Suite 4 będą oferowane w ramach programu w następujących sugerowanych cenach netto:

- Web Premium - 249 euro

- Design Premium - 299 euro

- Design Standard - 199 euro

- Master Collection - 499 euro

Można będzie też nabyć program Photoshop Extended - za 169 euro.

Co ważne, zestawy dostępne będą w polskiej wersji językowej, z wyjątkiem pakietu Master - interfejs niektórych składników kompletu będzie anglojęzyczny.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest posiadanie ważnej legitymacji uczniowskiej lub studenckiej. Z aplikacji będzie można korzystać także po zakończeniu nauki, ale wyłącznie do celów niekomercyjnych.

Działa już lokalna, polska wersja podstrony informacyjnej Programu Studenckiego Adobe, podobnie jak strona Pytań i odpowiedzi.

Jak czytamy w obu tych dokumentach, licencję Student Edition można nabyć za pośrednictwem sklepu edukacyjnego (dla klientów z Wielkiej Brytanii i pozostałych państw europejskich funkcjonują odrębne sklepy).

Problem w tym, że na liście państw objętych programem brak Polski - przynajmniej na razie są to jedynie Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria. Podobnie rzecz wygląda, gdy zechcemy poszukać sprzedawcy wersji Student Edition Adobe - lista rozwijana nie oferuje wyboru Polski jako docelowej lokalizacji.

Przedstawicielstwo PR firmy Adobe zapewnia nas jednak, że program studencki będzie obsługiwany przez regularny kanał resellerski - aplikacje trafią więc do sprzedaży, o ile sprzedawcy, np. polscy resellerzy wymienieni na liście Adobe(Cortland, Komputronik, Datasoft, TTS Company) zdecydują się na ich kupno od dystrybutora (Wimal lub TechData) i dalszy obrót.