Ruszył Zintegrowany Informator Pacjenta. Sprawdź ile Państwo wydało na Twoje leczenie

Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) to interesujący system pozwalający pacjentowi m.in. sprawdzić ile pieniędzy kosztowało jego leczenie. Obejmuje dane gromadzone przez NFZ od 2008 roku.

Zdaniem Michała Boni, ministra administracji i cyfryzacji, w ciągu najbliższych dwóch lat będziemy świadkami przyspieszenia procesu cyfryzacji polskiej administracji, który powinien skutkować w przyszłym roku m.in. uruchomieniem informatycznego systemu ostrzegania przed katastrofami oraz udostępnieniem alarmowego numeru 112 na terenie całego kraju.

Mówiąc o procesie cyfryzacji warto też wspomnieć o uruchomionym z początkiem lipca Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP), który pozwala każdemu pacjentowi uzyskać dostęp do:

- informacji o prawie do świadczeń zdrowotnych

- informacji o leczeniu, udzielonych świadczeniach i przepisanych lekach

- informacji o kwotach, które zostały przekazane na sfinansowanie leczenia

"System jest całkowicie bezpieczny. Polega na tym, że przychodzimy albo do jednego z naszych punktów albo do siedziby oddziału, gdzie się rejestrujemy i w tym samym dniu otrzymujemy w zabezpieczonej kopercie login i hasło do naszego konta. Wniosek o jego wydanie możemy też wypełnić internetowo, ale - co ważne - odebrać go musimy sami w placówce Funduszu. Wszystko ze względu na ochronę danych osobowych" - tłumaczy Marek Jakubowicz, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zobacz również:

  • Miliony polaków otrzymują połączenia z numeru 221655155. Kto dzwoni?

Aby korzystać z systemu należy zarejestrować się tutaj. Istnieje też możliwość wcześniejszego skorzystania z jego wersji demonstracyjnej.