Rybie oko dla filmowców - test obiektywu Samyang 8 mm f/3.5 Video DSLR

Firma Samyang zaprezentowała nową wersję swojego popularnego obiektywu typu Fish-eye. Nowa konstrukcja została zaprojektowana specjalnie dla miłośników filmowania lustrzankami. Przetestowaliśmy obiektyw Samyang 8 mm f/3.5 Aspherical IF MC Fish-eye Video DSLR i sprawdziliśmy jakie możliwości daje.


Na targach Photokina 2010 w Niemczech producenci sprzętu chętnie chwalili się swoimi nowymi produktami. Podczas tych kilku dni targów świat zobaczył najnowsze propozycje z segmentów foto oraz wideo, które w najbliższym czasie zagoszczą na sklepowych półkach. Koreańska firma Samyang pokazała w Kolonii dość ciekawą konstrukcję obiektywu typu "rybie oko". Obiektyw pojawił się dość niespodziewanie, ale w bardzo dobrym momencie. Widać, że Samyang monitoruje rynek i stara się być na bieżąco z produktami, które cieszą się dużą popularnością.

Zademonstrowany na Photokinie obiektyw nie jest pierwszym "rybim okiem" w ofercie Samyang. Producent już od jakiegoś czasu oferuje podobne konstrukcje, a dokładniej "rybie oka" do lustrzanek cyfrowych ze skokową regulacją przysłony oraz wersję z płynną regulacją przysłony do lustrzanek z funkcją rejestracji wideo. Najnowsze dziecko Samyanga to przeprojektowana wersja poprzednich modeli, przeznaczona głównie do używania podczas rejestracji filmów. Zapraszamy do zapoznania się z naszym testem obiektywu o wdzięcznej nazwie Samyang 8 mm f/3.5 Aspherical IF MC Fish-eye Video DSLR.

Wygląd zewnętrzny

Obiektywy zaprojektowane specjalnie do zastosowań wideo wyglądają nieco inaczej niż optyka wykorzystywana w fotografii. Omawiany tutaj obiektyw nie posiada standardowych pierścieni, pokrytych tworzywem sztucznym, służących do regulacji jego parametrów. Zostały one zastąpione bardzo wąskimi, wykończonymi specjalnymi grubymi ząbkami pierścieniami przystosowanymi do pracy z systemami Follow Focus.

Obiektyw z zewnątrz prezentuje się bardzo dobrze. Każdy element wydaje się być bardzo dobrej jakości. Oznaczenia obiektywu są czytelne i nie powinny sprawiać problemu podczas pracy. Cyfry skali odległości zostały nałożone pod kątem 90 stopni. Obiektyw pozbawiony jest listków osłaniających optykę od światła bocznego. Zamiast tego przednia soczewka osłonięta jest czymś w rodzaju kołnierza.

Na ten kołnierz zakłada się sporej wielkości dekiel. Dekiel nie posiada żadnych mechanicznych zacisków, a jego wnętrze pokryte jest miękkim, sztucznym tworzywem, które ma zapobiec zsuwaniu się z obiektywu. To rozwiązanie jest ciekawe, ale nie do końca dopracowane, ponieważ dekiel trzyma się bardzo słabo i przy wyjmowaniu z torby po prostu spada.

Budowa

Pod względem budowy nowy Samyang wydaje się być skonstruowany nieco lepiej niż jego poprzednicy. Oba pierścienie chodzą płynnie, bez niepotrzebnych oporów w całym ich zakresie. Podobnie sprawa wygląda ze spasowaniem elementów. Pierścień regulacji przysłony ma minimalny luz, ale naprawdę bardzo znikomy i nie odbiegający od konstrukcji optyki marek konkurencyjnych.

Dodamy tylko, że przedni pierścień chodzi z należytym, równomiernym oporem. Pierścień przysłon pracuje o wiele swobodniej, można by nawet rzec, że odrobinę za lekko. Układ optyczny osadzony jest w specjalnym kołnierzu, na który nasuwa się metalowy dekiel zabezpieczający przednią, wypukłą soczewkę. Sama soczewka osadzona jest w tubusie bardzo dokładnie. Nie udało nam się doprowadzić do sytuacji, gdy przy niewielkim wkładzie siły palców można było odkręcić cały blok optyczny z tubusa obiektywu. A zdarzało się to w przypadku poprzednich wersji obiektywów.

Zobacz galerię zdjęć obiektywu Samyang 8mm f/3,5 Video DSLR

Obiektyw w całości wykonany jest z metalu, nie posiada w swojej budowie (przynajmniej zewnętrznej) żadnych elementów z tworzyw sztucznych czy gumy. Najdalej wysuniętym elementem obiektywu jest przednia soczewka, tak więc trzeba bardzo zwracać uwagę gdzie i jak kładziemy obiektyw.