Rycerz króla Arcama

Wielu audiofilskich producentów nie miało w swojej ofercie systemów AV. Na szczęście nawet konserwatywne angielskie firmy zmieniły ostatnio swoje podejście do zestawów kinowych.


Wielu audiofilskich producentów nie miało w swojej ofercie systemów AV. Na szczęście nawet konserwatywne angielskie firmy zmieniły ostatnio swoje podejście do zestawów kinowych.

Rzadko spotykane rozwiązanie - odtwarzacz DVD z HDCD

Rzadko spotykane rozwiązanie - odtwarzacz DVD z HDCD

Zestaw Arcama składa się z dwóch bardzo ekskluzywnie wyglądających urządzeń. Obudowy amplitunera i odtwarzacza DVD dostarczone do naszej redakcji mają matowy szaro-srebrny kolor. Na rynku dostępna jest też czarna wersja kolorystyczna. Odtwarzacz DVD jest urządzeniem pozbawionym dekoderów dźwięku przestrzennego, został natomiast wyposażony w filtr HDCD, co jest bardzo rzadko spotykanym gestem w stronę miłośników kina domowego i jednocześnie audiofilów. Z lewej strony płyty czołowej odtwarzacza znajduje się szuflada na płytę, której przedłużeniem jest czarne pole wyświetlacza. Bogaty w informacje display wyświetla znaki w intensywnie zielonym kolorze. Możemy dowiedzieć się o liczbie rozdziałów, czasu trwania poszczególnych scen oraz rodzaju odtwarzanej płyty. Dodatkowo wyświetlacz jest zaopatrzony w matrycę numeryczną, która informuje o strukturze rozdziałów. Pod nim znajdują się przełączniki umożliwiające obsługę najczęściej używanych funkcji, takich jak Open/Close, Play, Stop, Pauza, przewijanie i zmiana rozdziału bądź utworu. Przy prawej krawędzi umiejscowiono włącznik sieciowy. Tylna ścianka została bogato wyposażona w wyjścia dla sygnałów AV. Podwójne analogowe wyjście audio zrealizowano na złoconych cinchach, obok których zamontowano standardowe wyjścia cyfrowe SPDIF i optolink. Poza pojedynczym gniazdem scart (obsługującym sygnały RGB, composite, S-Video) zainstalowano zrealizowane na cinchach wyjście komponent. Również na tylnym panelu obok gniazda sieciowego umieszczono przełącznik napięcia zasilania.

Amplituner zaopatrzono w znacznie dłuższy wyświetlacz, w którego sąsiedztwie znajduje się 6 przycisków do obsługi funkcji tunera. Po jego prawej stronie jest gałka do regulacji głośności. Niżej, również po prawej stronie, umieszczono regulatory barwy dźwięku, pomiędzy którymi zainstalowano przełącznik Direct umożliwiający ich wyłączenie. Włącznik sieciowy oraz gniazdo słuchawkowe umiejscowiono po lewej stronie. Pomiędzy nimi a regulatorami barwy dźwięku znajdują się dwie grupy przycisków, służących do wybierania źródła sygnału oraz obsługi dekoderów i procesorów dźwięku przestrzennego. Tylna ścianka amplitunera jest rozplanowana w równie czytelny i logiczny sposób. Wszystkie typy gniazd są pogrupowane, tak że zarówno ich zlokalizowanie, jak i podłączenie i pogrupowanie kabli w wiązki nie sprawi użytkownikowi żadnego kłopotu. Warto zwrócić w tym przypadku uwagę na odseparowanie kabla zasilającego od gniazd sygnałowych i głośnikowych. Pomiędzy tymi elementami zainstalowano wiatraczek - wentylator, który włącza się automatycznie w momencie osiągnięcia przez wzmacniacze końcowe amplitunera zbyt wysokiej temperatury. Poza gniazdami połączeniowymi, z tyłu urządzenia zamontowano cztery przełączniki, umożliwiające ustawienie początkowych parametrów pracy. Z ich pomocą możemy określić napięcie, z jakim będzie pracować system, i to czy zasilanie jest poprowadzone z uziemieniem, czy bez. Możemy ustawić impedancję kolumn, z którymi połączymy amplituner oraz dopasować czułość gniazda antenowego.

Odtwarzacz Arcam DV88

AVR100 - bardzo dobry zarówno przy odsłuchu stereo ,jak i w prezentacjach wielokanałowych

AVR100 - bardzo dobry zarówno przy odsłuchu stereo ,jak i w prezentacjach wielokanałowych

Prosty w obsłudze pozbawiony nadmiernie rozbudowanych funkcji zestaw Arcama wyśmienicie spełnia swoje zadanie. Odtwarzacz DVD podłączony pod redakcyjny telewizor LG Flatron 32 cale (16:9) od samego początku zaskoczył mnie bardzo dobrym obrazem. Kolory były soczyste, a paleta odcieni zróżnicowana. Zauważalne drgania obrazu obecne przy przejściach pomiędzy kontrastowymi kolorami widoczne przy wykorzystaniu odtwarzaczy z niższej półki cenowej nie miały w tym wypadku miejsca. Obraz był wzorcowy i w żadnym momencie nie pojawiały się zniekształcenia wywołane kompresją. Przy wykorzystaniu projektora multimedialnego DLP różnice były jeszcze większe. Dźwięk wielokanałowy reprodukowany w systemie zależny jest od jakości dekoderów w amplitunerze. Natomiast prezentacja sygnału stereofonicznego uzyskana z płyty CD nagranej w systemie HDCD pokazała ponadprzeciętne właściwości muzyczne Arcama. Doskonała przestrzeń, dobra separacja instrumentów oraz wyrównane pasmo decydują o wybitnej muzykalności tego urządzenia. Trzeba przyznać, że zbliża się on do odtwarzaczy CD w tej samej cenie. Jest to więc bardzo dobra propozycja dla tych, którzy kochają filmy i są jednocześnie melomanami.