Rynek PC będzie się kurczył. Zbierają się czarne chmury nad Steve'em Ballmerem?

Z ostatnich prognoz firmy analitycznej Gartner wynika, że w ciągu kilku najbliższych lat spadać będzie sprzedaż klasycznych komputerów osobistych. Microsoft powinien się bać...

Według najnowszych prognoz firmy analitycznej Gartner w obecnym roku sprzedaż komputerów, telefonów i tabletów będzie wyższa o 9% (Android - 860 mln urządzeń, Windows - 354 mln urządzeń, Apple iOS/OS X - 293 mln urządzeń), natomiast do 2017 roku przekroczy poziom 3 miliardów sztuk.

Ponadto wzrostowi sprzedaży rozwiązań mobilnych (smartfony, tablety) będzie towarzyszył spadek popularności klasycznych komputerów osobistych: w obecnym roku sprzedać ma się ich 315 mln sztuk, natomiast do 2017 roku liczba ta skurczy się do ok. 272 mln.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Nothing Phone (2): Nic nowego
  • iPhone 13 już dziś w świetnej promocji! Sprawdź oferty popularnych sklepów [28.07.2023]
Rynek PC będzie się kurczył. Zbierają się czarne chmury nad Steve'em Ballmerem?

Prognozy firmy Gartner

Prognozy te są bardzo niekorzystne dla Microsoftu, który nie radzi sobie przecież na rynku telefonii komórkowej: obecnie Windows Phone ma zaledwie ok. 3% rynku. Prawdopodobnie zostaną więc wykorzystane przez przeciwników Steve'a Ballmera.

Fragmentacja Androida

Analitycy ostrzegają ponadto, że rosnąca sprzedaż urządzeń z Androidem będzie utrudniała jego rozwój. Powinniśmy więc widzieć na rynku coraz więcej implementacji systemu Google, co oznacza pogłębiającą się jego fragmentację.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: