Rynek PC w dobrej formie

Dynamika rynku osłabnie - przewidywali specjaliści. Teraz muszą jednak uaktualnić szacunki. Druga połowa roku przyniesie wyższy od oczekiwanego wzrost sprzedaży komputerów - podaje IDC w najnowszej prognozie.

Rynek PC według IDC

Rynek PC według IDC

W okresie czerwiec-grudzień 2005 na rynek trafi prawie 110 mln urządzeń. Zdaniem firmy badawczej, w 2005 łączna ilość sprzedanych komputerów sięgnie 204,6 mln sztuk, co oznacza wzrost o 14,1 proc. Rok wcześniej wzrost sięgnął 15,3 proc.

Dla porówniania, w maju analitycy IDC szacowali, że w drugiej połowie roku dostawy komputerów sięgną 107,2 mln sztuk.

Wzrost wartości sprzedanego sprzętu w tym roku wyniesie jedynie 5,8 proc. do 211,6 mld USD. W latach 2006-2008 wzrost rynku PC IDC szacuje na niemal 9 proc., zaś w 2009 roku na 8,3 proc.

Jak informowaliśmy wcześniej, analitycy prognozowali, że rok 2005 przyniesie spadek sprzedaży komputerów PC. Tymczasem topniejące ceny sprzętu, a także nieprzerwany zwrot ku notebookom spowodował, że w II kw. rynek pecetów zanotował nieprzewidziany wzrost - wynika z najnowszego kwartalnego podsumowania IDC i Gartnera.

Jak poinformował nas Jarosław Smulski, analityk polskiego oddziału IDC, polski rynek PC w tym roku wzrośnie o 26 proc. - Na kolejny rok prognozujemy wzrost o 19 proc. - powiedział Smulski.

Więcej informacji:

Nieoczekiwanie dobry kwartał


Zobacz również