Rynek PC wzrósł w 2019 roku

Na rynku PC przez kilka lat panował zastój i wieszczono coraz mniejsze znaczenie komputerów. Jednak jest wręcz przeciwnie - ich sprzedaż ponownie rośnie.

Wspólny raport firm Gartner oraz IDC pokazuje, że w samym ostatnim kwartale 2019 roku sprzedaż PC-tów wzrosła o 2,3%. Sprzedano wówczas 70,6 miliona komputerów, a w trakcie całego ubiegłego roku - ponad 261 milionów. W porównaniu z 2018 rokiem wzrost wyniósł 4,8% i był to pierwszy okres od 2011 roku, kiedy sprzedaż nie malała, a szła w górę. Jakie są tego przyczyny? Analitycy Gartnera wskazują dwa główne czynniki. Pierwszy to koniec wsparcia dla Windows 7. Firmy, które nie zdecydowały się na przedłużenie wsparcia (ESU) postanowiły zainwestować w nowy sprzęt z nowym systemem (w większości Windows 10). Drugi - pojawienie się nowych, atrakcyjnych podzespołów w przystępnych cenach, dzięki czemu spadły widocznie ceny zestawów komputerowych.

IDC zauważa, że trzy największe firmy PC - Lenovo, HP oraz Dell- dominują na rynku, mając w nim łącznie 65% udziału. Globalnie prowadzi Lenovo, mając 24,8% rynku, ale HP jest tuż za nim - 23,9%. Dell wyraźnie od nich odstaje, mając 17,4%. Wszystkie trzy firmy zwiększyły sprzedaż w ubiegłym roku - łącznie o prawie 11%. Co ciekawe, w USA podział jest nieco inny - rządziu HP, mając 31,2% rynku USA, a Dell jest za nim - 26,8%, podczas gdy Lenovo to tylko 14,9%.

Sprawdź, jakie polecamy zestawy komputerowe za 2000 złotych!