Rynek dla RDRAMów

Instant oraz Dataquest twierdzą, iż za trzy lata połowa sprzedawanych na świecie układów pamięci wykonanych będzie w technologii opracowanej przez firmę Rambus.

Pomimo, iż pamięci operacyjne firmy Rambus zaczynają stopniowo przyjmować się na rynku, zdaniem niektórych specjalistów przyszłość tej technologii jest wciąż niepewna. Michael Slater z firmy MicroDesign twierdzi, że obecnie większość konsumentów (oprócz zagorzałych graczy) nie jest skłonna ponosić dodatkowych kosztów za dalszy wzrost wydajności nabywanych komputerów. Technologia RDRAM uzyska więc jedynie niszową pozycję na rynku konsumenckim.

Innego zdania jest oczywiście twórca owych układów. Avo Kanadijan, szef marketingu w firmie Rambus sądzi, że pamięci RDRAM zdobędą wkrótce znaczny udział na rynku PC. Na poparcie swych słów przytacza wyniki analiz firm Instant oraz Dataquest, z których wynika, iż do 2003 roku ponad 50 procent sprzedawanych układów wykonanych będzie właśnie w technologii opracowanej przez Rambus. Kanadijan przypomniał również, że Willamette, najnowszy procesor Intela, będzie obsługiwał magistralę 400 MHz a więc taką, która w pełni wykorzystuje szybkość pracy układów RDRAM. Dodał także, iż ceny pamięci opracowanych przez Rambus będą sukcesywnie spadać. Na razie jest to jeden z głównych problemów w upowszechnieniu tej technologii. Koszt "zwykłego" 128 MB modułu SDRAM to około 90 USD natomiast najtańsze układy RDRAM tej pojemności kosztują obecnie ponad 500 USD.


Zobacz również