Rynek gigantów

IBM kieruje pracami dziesięciu największych firm elektronicznych i telekomunikacyjnych, mającymi na celu stworzenie rynku usług internetowych typu business-to-business.

Korzystając z technologii firmy IBM, dziesięć największych firm telekomunikacyjnych i elektronicznych tworzy nowy rynek usług internetowych typu business-to-business o nazwie e2open.com. Strukturalnie e2open.com będzie przypominać rynek handlu online częściami zamiennymi i usługami stworzony przez Wielką Trójkę przemysłu motoryzacyjnego oraz konkurencyjne przedsięwzięcie o podobnym charakterze firm Compaq Computer i Hewlett-Packard. Koncepcja polega na elastycznej współpracy dostawców i nabywców (bezpośredni zakup produktów i usług), co wpływa na obniżenie cen, a tym samym pozwala kupującym na większą i skuteczniejszą kontrolę nad stanem zasobów, eliminując niepotrzebne dostawy i koszty magazynowania.

Udziałowcami w e2open.com są czołowe firmy światowe branży elektronicznej, telekomunikacyjnej i technologii bezprzewodowych: Ericsson, Hitachi, LG Electronics, Matshushita, Motorola, Nokia, Nortel Networks, Philips, Seagate, Solectron i Toshiba. Nowa spółka rozpocznie działalność w połowie lipca tego roku, wykorzystując technologie firmy IBM oraz jej partnerów: i2 Technologies i Ariba. Kapitał w wysokości 200 mln USD pochodzi od firm wchodzących w skład spółki oraz Crosspoint Venture Partners i Morgan Stanley Dean Witter.


Zobacz również