Rynek komputerów rośnie po raz pierwszy od lat - wszystko przez COVID

Sprzedaż komputerów poszybowała w górę. Wzrosty zawdzięczamy pandemii koronawirsa, która przełożyła się na pracę zdalną oraz elearning.

Trwająca pandemia koronawirusa z pewnością przyniesie wiele długotrwałych skutków. Już teraz nieco ponad pół roku od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia COVID-19 świat znacząco się zmienił.

Huawei Matebook 13 2020

Huawei Matebook 13 2020

W związku z lockdownem wiele osób musiało szybko zakupić komputer, który pozwolił im na kontynuowanie pracy/nauki z domowego zacisza. Niestety w związku z pandemią dostawy nowych komputerów znacząco ucierpiały, a cały biznes komputerowy niemalże się zatrzymał. Po wykupieniu większości zapasów magazynowych producenci powoli wracają do normalności i produkują coraz więcej sprzętu komputerowego.

Dwie duże firmy badawcze - IDC i Gartner donoszą, że pomimo spowolnienia gospodarczego rynek komputerów rośnie w siłę. Praca zdalna oraz edukacja na odległość spowodowały wzrost popytu na komputery osobiste. Firmy, organizacje, uczniowie, nauczyciele i studenci na całym świecie musieli szybko dostosować się do pracy i nauki na odległość, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost popularności laptopów w ostatnim kwartale.

IDC twierdzi, że zamówienia na komputery osobiste wzrosły o 11,2% w ciągu roku, podczas gdy Gartner szacuje je na niespełna 3%.

Dlaczego różnice są tak duże? Firma Gartner w swoich statystykach nie uwzględnia Chromebooków - tanich komputerów wyposażonych w system operacyjny Chrome OS, które są niezwykle popularne między innymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Liczba zamówień nie przekłada się bezpośrednio na sprzedaż. Obie firmy analityczne zbadały ile komputerów trafia do magazynów sprzedawców takich, jak np. MediaMarkt czy RTV Euro AGD. Całkowita sprzedaż komputerów jest z pewnością jeszcze wyższa, ponieważ każdy z dużych sklepów posiada liczne zapasy sprzętu elektronicznego w swoich magazynach.

O wzroście sprzedaży komputerów poinformował również sam Microsoft. Obroty firmy wzrosły. Odnotowano także zwiększoną ilość aktywacji nowych urządzeń pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10.

Sprawdź, ile kosztuje Acer Swift 1 - przystępny cenowo laptop do pracy zdalnej

Źródło: theverge.com