Rynek nie wierzy w palmtopy?

Rynek PDA kurczy się trzeci kwartał z rzędu - podaje IDC. Ten segment komputerów przenośnych już jakiś czas temu stracił dynamikę w miarę popularyzacji telefonów klasy smartphone. Pomimo dobrych wyników HP oraz Della, na rynek PDA w III kw. kładzie się cieniem słabsza sprzedaż palmOne oraz decyzja Sony, a także Toshiby o wyjściu z rynku handheldów. Dostawy urządzeń spadły o 4,6 proc. w ujęciu kwartalnym i o 8,7 proc. w stosunku rocznym. Łącznie w III kw. sprzedano 2,1 mln szt. PDA.

IDC: światowy rynek PDA - III kw. 2004

IDC: światowy rynek PDA - III kw. 2004

Lider rynku - palmOne zanotował spadek sprzedaży o 12,7 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. W porównaniu do II kw. dostawy producenta zmniejszyły się o 20,3 proc. W rezultacie rynkowy udział pioniera obniżył się o 6,9 punktów procentowych do 34,7 proc. Nadzieja na poprawę wyników to sezonowa przedświąteczną gorączka zakupów. Trzeci kwartał palmOne zamyka z wynikiem 736,48 tys. szt.

W górę idzie sprzedaż Hewlett-Packard. Odświeżona linia produktów zarówno w kategorii korporacyjnej jak i konsumenckiej spowodował wzrost dostaw HP o 11,7 proc. do 649 tys. sztuk. Kwartalny wzrost producenta sięgnął 22,4 proc. Od lidera dzieli spółkę 5 punktów procentowych. HP zyskał 6,7 proc. udziału rynkowego w stosunku do II kw.

Numer 3 - Dell (188,2 tys. szt.) notuje wzrost w ujęciu rocznym o 44 proc. i o 29,7 proc. w ujęciu kwartalnym, dzięki modelowi x30. Producent zwiększył swój udział o 2,3 proc. do 8,9 proc. światowego rynku PDA. Kolejny kwartał powinien być równie udany ze względu na niedawną premierę modelu x50.

Nowym graczem w pierwszej piątce jest MiTAC producent budżetowych urządzeń. Wzrost sprzedaży o 1007,9 proc. szybko zapewnił tajwańskiemu miejsce w czołówce. W ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł 210 proc. dając spółce udział w rynku rzędu 3,2 proc. czyli 68,5 tys. sztuk PDA.

Zarząd Sony postanowił ograniczyć ofertę PDA wyłącznie do rynku japońskiego. Efekty są natychmiastowe - dostawy producenta spadły w III kw. o 81,5 proc. w stosunku rocznym i 74,8 wobec II kw. Rynkowy udział spółki zmniejszył się z 5,8 do 2,1 proc. Wynik Sony to 44,1 tys. sprzedanych sztuk.

Rynek PDA bada także firma Canalys.com. Według jej szacunków w III kw. światowe dostawy PDA spadły o 4 proc. W Stanach Zjednoczonych spadek sięgnął 16 proc., podczas gdy pozostałe regiony odnotowały łącznie wzrost o 8 proc. PalmOne sprzedał 1,07 mln szt, HP 689 tys. szt. Według Canalys, światowy rynek urządzeń przenośnych w tym terminali smartphone wzrósł o 83 proc. Liderem zestawienia jest Nokia.

Decyzja Toshiby o zakończeniu produkcji palmtopow była sporym zaskoczeniem. Jeszcze niedawno japońska firma szturmowała rynek PDA wprowadzając co rusz nowe modele, często cechujące się większą funkcjonalnością od konkurencyjnych produktów PocketPC. W Polsce palmtopy Toshiby dystrybuował Techmex, ale jak potwierdzają przedstawiciele firmy - zostały one wycofane z oferty. Techmex, dla którego rozwiązania mobilne są obecnie jednym ze strategicznych obszarów działalności, nie zamierza oczywiście wycofać się ze sprzedaży kieszonkowych komputerów. Spółka oferuje PDA firmy Dell i urządzenia pod marką Qtec.


Zobacz również