Rynek odtwarzaczy multimedialnych

Wraz z rozwojem sieci, polegającym m.in. na rosnących możliwościach prezentacji multimediów, powstał oddzielny rynek odtwarzaczy plików dźwiękowych i wizualnych, na którym od dłuższego czasu króluje produkt firmy RealNetworks - RealPlayer.

Popularność obecnych na rynku odtwarzaczy plików multimedialnych jest mierzona liczbą zarejestrowanych użytkowników danego produktu i liczbą pobrań konkretnego programu w określonym czasie. I choć wszelkie odtwarzacze multimediów w istocie stanowią rozszerzenie internetowych przeglądarek, to mechanizm ich instalowania i możliwość wyboru danego produktu odróżniają je od przeglądarek, które stają się w coraz większym stopniu "niewidzialnym" elementem systemu operacyjnego.

Najpopularniejszym odtwarzaczem multimediów jest bez wątpienia RealPlayer firmy RealNetworks, który pojawił się na rynku w kwietniu 1995 r. Do tej pory korzysta z niego 90 mln internautów, a tygodniowa liczba pobrań tego programu wynosi 33 tys. Drugie miejsce zajmuje wprowadzony na rynek we wrześniu 1996 r. Microsoft Media Player, który zyskał 40 mln zwolenników, a tygodniowo pobiera go 15 tys. internautów.

WinAmp, który pojawił się na rynku w grudniu 1997 r., znalazł się na trzecim miejscu i zgromadził do tej pory 25 mln użytkowników. Tygodniowo pobiera go 49 tys. serfujących. Na czwartym miejscu uplasował się wydany we wrześniu 1998 r. Sonique, z którego korzysta 5 mln klientów, z liczbą 74 tys. użytkowników, którzy tygodniowo pobierają go na komputer. Pierwszą piątkę zamyka wydany we wrześniu 1999 r. Macast, który zdobył 100 tys. wielbicieli, a tygodniowo pobiera go 8 tys. osób.

Źródła:

www.statmarket.com

http:/www.dataquest.com

www.download.com