Rynkowa śmierć Windows for Workgroups 3.11 = 1 listopada 2008 r.

Z dniem 1.11.2008 r. z kanałów dystrybucyjnych zostanie wycofany Windows for Workgroups 3.11. Choć system już od wielu lat nie był dostępny w sklepach, ciągle stosowano go w niektórych urządzeniach.

Windows for Workgroups 3.11 wprowadzono na rynek w listopadzie 1993 roku - czyli bez mała 15 lat temu. Przez pewien czas system stosowany był na komputerach PC, ale został wyparty przez Windows 95. Jednak oprogramowanie nie zniknęło z rynku urządzeń o niewielkiej mocy obliczeniowej (tzw. rozwiązania zintegrowane).

System dobrze sprawdzał się na 16- i 32-bitowych procesorach z niewielką ilością pamięci RAM. Dzięki obsłudze sieci pozwalał na zdalne monitorowanie i zarządzanie sprzętem. Do dziś stosuje się go w niektórych urządzeniach multimedialnych na pokładach samolotów.

Warto podkreślić, że nazywanie WfW 3.11 "systemem operacyjnym" to kwestia pewnej umowy. W rzeczywistości bowiem Windows for Workgroups należy uznać za dość cwaną (plik wymiany, czytelniejszy interfejs, wielozadaniowość) nakładkę graficzną na rzeczywisty system operacyjny, jakim był DOS.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że wraz z dniem 1 listopada 2008 roku Windows for Workgroups 3.11 całkowicie zniknie z kanałów sprzedaży.