Ryzen 2. generacji. Czy warto kupić nowy procesor AMD


AMD Ryzen 2. generacji. Nowy chipset

Wraz z procesorami Ryzen 2000 na rynek trafią również płyty główne z chipsetem x470. Użytkownicy nie muszą się jednak obawiać problemów z kompatybilnością. Nowe procesory Ryzen będą pracowały również na starszych płytach z chipsetem AM4, natomiast starsze jednostki będzie można bez problemu zainstalować na nowych płytach. Jedyną niedogodnością, jaka może spotkać użytkowników najstarszych płyt AM4, może okazać się konieczność aktualizacji UEFI. Chipset podobnie jak wszystkie kwietniowe nowości AMD nie przynosi rewolucyjnych zmian. Jest to nieco usprawniony odpowiednik chipsetu X370 (ta sama liczba interfejsów). Podstawową nowością jest nieodpłatny dostęp do technologii StoreMI. Jet to oprogramowanie pozwalające przyspieszyć dysk HDD za pomocą nośnika SSD – rozwiązanie stanowi konkurencję dla Intel Optane. Ponadto płyty X470 pozwolą na pełne wykorzystanie potencjału automatycznego podkręcania nowych procesorów. Rozwiązanie brzmi ciekawie, ale nie wnosi nic nowego w temacie ręcznej zmiany napięć i taktowań.

Ryzen 2. generacji. Czy warto kupić nowy procesor AMD

Rodzina chłodzeń dla procesorów AMD na podstawce AM4 razem z nowym modelem Wraith Prism.

AMD Ryzen 2. generacji. Ryzen 2700X – specyfikacja

Topowe jednostki zawsze stanowią pokaz możliwości danej technologii. Najmocniejszym procesorem drugiej generacji jednostek Ryzen jest model 2700X. Jego specyfikacja obejmuje 8 rdzeni pozwalających na pracę w trybie 16-wątkowym. Podstawowe taktowanie wynosi 3,7 GHz, a maksymalne w trybie boost osiąga 4,3 GHz. Pamięć podręczna L3 ma 16 MB natomiast TDP wynosi 105 W. Ponadto procesor jest sprzedawany w zestawie z nowym chłodzeniem Wraith Prism. Jeśli przyjmiemy, że jest to bezpośredni następca procesora Ryzen 1700X, możemy zauważyć znaczący postęp. Do dyspozycji użytkownika oddano wyższe taktowania, odpowiednio 300 MHz w trybie podstawowym i 800 MHz w trybie boost.

Zobacz również:

  • AMD Radeon RX 6600 XT i RX 6600 z datą premiery
  • Ryzen 5000, Ryzen 4000, Ryzen 3000 - który procesor lepiej sprawdzi się w laptopie?

Równie ciekawie wygląda zestawienie z dotychczas najmocniejszą jednostką 1800X. Także tutaj można zyskać – odpowiednio 100 MHz podczas zwyczajnej pracy i 600 MHz w trybie boost. Przynajmniej na papierze model 2700X stał się nową jednostką flagową AMD. Jednocześnie biorąc pod uwagę ceny z dnia premier, 2700X jest około 550 zł tańszy od swojego poprzednika i około 1100 zł tańszy od 1800X. Nowe jednostki wypadają więc szczególnie atrakcyjnie w kontekście stosunku ceny do możliwości.

Ryzen 2. generacji. Czy warto kupić nowy procesor AMD

Płyty główne z chipsetem X470 są już dostępne na rynku. Na ilustracji model MSI X470 Gaming Pro Carbon, wyceniany na około 800 zł. Najtańsze modele można znaleźć za około 200 zł mniej.