Ryzen 5000, Ryzen 4000, Ryzen 3000 - który procesor lepiej sprawdzi się w laptopie?

Chcesz kupić laptopa i widzisz, że ma procesor Ryzen. To dobrze, ale jak sprawdzić, czy akurat ten procesor sprawdzi się w planowanych przez Ciebie zastosowaniach? Oto nasz poradnik, który pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji.


Laptopy z procesorami AMD Ryzen są obecnie dość popularne i dotyczy to nie tylko obecnej generacji, czyli Ryzen 5000, ale także modeli Ryzen 4000U i Ryzen 3000U. Jakie jednak są w praktyce róznice pomiędzy nimi? Jak odczujesz je w codziennym użytkowaniu? Przyjrzymy się temu w czterech aspektach:

  • wydajność wielowątkowa - czyli jak szybki jest procesor w takich wymagających zadaniach, jak edytowanie i kodowanie materiałów wideo, modelowanie 3D itp.
  • wydajność jednowątkowa - czyli szybkość przy prostych programach, jak aplikacje z pakietu MS Office (wyjątkiem Excel, który potrafi mieć swoje wymagania), przeglądanie sieci, a także proste edytowanie grafik i zdjęć
  • wydajność w grach - czyli jak sprawuje się procesor podczas rozgrywek
  • wydajność baterii - czyli jak szybko rozładowuje się akumulator podczas codziennego użytkowania
Ryzen 5000, Ryzen 4000, Ryzen 3000 - który procesor lepiej sprawdzi się w laptopie?

Wydajność wielowątkowa: Ryzen 5000U

Wydajność procesora Ryzen 5000U w pracy wielowątkowej jest lepsza od poprzedniej generacji, czyli Ryzen 4000U. Różnica nie rzuca na kolana, ale jest zdecydowanie odczuwalna dzięki rdzeniom Zen 3. Jeśli zajmujesz się na laptopie modelowaniem 3D, obróbką wideo czy zaawansowaną obróbką grafiki, ten procesor da Ci do tego najlepsze warunki. Warto również dodać, że w testach jest lepszy od 11. generacji procesorów Intela z linii U.

Procesor Ryzen 5000 znajdziesz m.in. w laptopie HP Envy x360 15 15z-ee100

Wydajność jednowątkowa: Ryzen 5000U

O ile Ryzen 5000 jest tylko nieco lepszy od Ryzen 4000 w pracy wielowątkowej, to w jednowątkowej jest znacznie lepszy. Obsługa jednego wątku była bolączką Ryzena 4000, jego następca potrafi pobić na tym polu wiele procesorów Intela. Dlatego polecamy procesor do takich zadań, jak aplikacje biurowe, przeglądanie sieci itp.

Zobacz również:

Wydajność w grach - remis

Wydajność w grach nie różni się zbytnio między Ryzen 5000U a 4000. Dlatego nie musisz płacić za nowy procesor, jeśli chcesz dobrze się bawić. Trzeba jednak przyznać, że w gamingu oba ustępują analogicznym propozycjom Intela. A Ryzen 4000 znajdziesz m.in. w laptopie Acer Swift 3.

Wydajność baterii - trudno powiedzieć...

Wydajność baterii zależy przede wszystkim od jej pojemności oraz takich zmiennych, jak oprogramowanie optymalizacyjne zainstalowane przez producenta, panel kontrolny itp. Nie można także zapominać o samym zapotrzebowaniu aplikacji - wspomniany Office znacznie wolnej wyczerpuje baterię, niż np. shooter fps. Dlatego nie tylko ciężko wskazać tu zwycięzcę, ale w ogóle przeprowadzić jakieś sensowne testy tego typu. Aczkolwiek wiemy, że AMD w nowym procesorze wprowadziło technologie odpowiedzialne za lepsze wykorzystanie energii.

Ryzen 3000U - raczej nie

Ryzen 5000, Ryzen 4000, Ryzen 3000 - który procesor lepiej sprawdzi się w laptopie?

Początkowo Ryzen 3000U miało być poza testami jako zbyt stara generacja. Jednak wciąż są sprzedawane laptopy z tym procesorem. Jak się sprawdza?

  • wydajność wielowątkowa: nowsze generacje to 8 rdzeni powstałych w procesie 7 nm. Ryzen 3000U stworzono w procesie 12 nm i ma 4 rdzenie. Nie może konkurować z procesorami Intela 10. generacji (Ice Lake), które także mają 4 rdzenie, ale wykonano je w procesie 10 nm. Konkurencja z Ryzen 4000U oraz 5000U nie ma sensu
  • wydajność jednowątkowa: kiepsko. Konkurencja od Intela zdecydowanie lepiej wypada na tym polu
  • wydajność w grach - tutaj można bawić się mniej wymagającymi produkcjami i pod tym względem Ryzen 3000U wypada znacznie lepiej od laptopów z grafiką Intel UHD. Aczkolwiek do nowych generacji Ryzen mu daleko
  • wydajność baterii - jak wyżej, to zależy od wielu czynników, jednak nie należy spodziewać się tu lepszej jakości w porównaniu z nowszymi procesorami.

Podsumowując - laptop z procesorem Ryzen 3000U nie ma obecnie sensu. Już w momencie zakupu masz do czynienia z przestarzałą technologią. Dlatego nie warto nawet o tym myśleć.