Ryzen C2 dla smartfonów - AMD walczy na kolejnym froncie

Czerwoni przygotowują się do wprowadzenia pierwszego procesora przeznaczonego dla urządzeń mobilnych.

Okazuje się, że AMD ma ambitniejsze plany, niż myśleliśmy. Mocny powrót na rynek komputerowych podzespołów to dla czerwonych za mało. Bardzo możliwe, że w przyszłym roku na rynku pojawią się pierwsze, flagowe smartfony wykorzystujące procesor wyprodukowany przez AMD.

Ryzen C2 dla smartfonów - AMD walczy na kolejnym froncie

Źródło: pcworld.com

W Advanced Micro Devices trwają zaawansowane prace nad procesorem Ryzen C2 wykorzystującym architekturę ARM i procesor graficzny RDNA 2. Premiera planowana jest na 2021 rok.

Zobacz również:

  • Windows zmienia sterowniki AMD na... starsze
  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]

Jeżeli plotka okaże się prawdziwa na rynku może pojawić się procesor, który zagrozi hegemonii Qualcomm'a. Mówi się, że AMD wykorzysta Cortex X1 - rdzenie wysokiej wydajności ARM nowej generacji. Częstotliwość taktowania ma wynosić aż 3,0 GHz. Jednostka zaoferuje również cztery mniej wydajne rdzenie Cortex A78 o taktowaniu 2 GHz każdy.

Procesor graficzny to mocno zmodyfikowany rdzeń RDNA 2 z czterema niestandardowymi jednostkami obliczeniowymi o taktowaniu 700 MHz. Ma on zaoferować o 45 procent wyższą wydajność, niż Adreno 650 obecne w Snapdragonie 865.

Ryzen C2 może być pierwszym mobilnym procesorem ze zintegrowanym, sprzętowo wspomaganym raytracingiem.

Układ produkowany będzie w 5 nm procesie technologicznym na zlecenie AMD przez TSMC. Nie zabraknie obsługi modemów sieci 5G, pamięci LPDDR5, UFS 3.1, wyświetlaczy do 2K z odświeżaniem 144 Hz i HDR10+, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 oraz USB 3.1.

Jeżeli AMD faktycznie zdecyduje się wprowadzić na rynek mobilnego Ryzen'a to Snapdragon 875 zyska bardzo mocnego konkurenta.

Sprawdź, ile kosztuje Xiaomi Mi Note 10.

Źródło: guru3d.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: