Ryzen dominuje na rynku, ale Intel nadrabia straty - czy wyprzedzi AMD?

Procesory AMD Ryzen biją rekordy sprzedażowe, a czerwoni chwilowo pokonali Intela. Czy nowe procesory Core pozwolą niebieskim na powrót na szczyt?

Najnowsze układy AMD Ryzen dosłownie zdominowały rynek komputerów stacjonarnych. Lisa Su i jej pracownicy z pewnością mają powodu do zadowolenia. Po raz pierwszy od lat czerwoni nie tylko nadrobili straty, ale także znacząco pokonali Intela zarówno w konstrukcjach stacjonarnych, jak i mobilnych.

AMD Ryzen 9 3900X
Źródło: pcworld.com

AMD Ryzen 9 3900X

Źródło: pcworld.com

Z drugiej strony Intel powoli podnosi się na nogi, a premiera układów 11 generacji (sprawdź nasz test) pokazuje, że inżynierowie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Najnowsze statystyki pokazują, że AMD posiada obecnie 84% udziałów rynkowych.

Intel w kwietniu 2020 roku posiadał zaledwie 9% udziały rynkowe, ale wprowadzenie nowych modeli procesorów spowodowało, że niebiescy bardzo szybko odzyskują swoją pozycję rynkową.

W tym miejscu warto nadmienić, że statystyki pochodzą ze sklepu internetowego Mindfactory i dotyczą jedynie procesorów stacjonarnych. W segmencie układów mobilnych Intel nadal znacząco przoduje przed AMD.

Na poprawę wyników mają wpływ nowe procesory 10 generacji z rodziny Comet Lake, ale warto zauważyć, że w sprzedaży nadal pozostaję układy 9 generacji, które po obniżkach cenowych również cieszą się niesamowicie dużą popularnością.

Intel pomimo wzrostów ma spory problem. AMD nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa i zamierza zaprezentować nowe układy Ryzen 4000, które mogą spowodować ponowne spadki sprzedaży procesorów Core.

Jeżeli zamierzasz składać komputer stacjonarnych w najbliższym czasie lepiej wstrzymaj się do końca miesiąca. Może okazać się, że nowe procesory AMD są warte kilku tygodni zwłoki.

Sprawdź, ile kosztuje AMD Ryzne 5 3600.

Źródło: techradar.com