Ryzyko maleje

W ciągu minionego roku większość rynków wschodzących stała się mniej ryzykowna, wynika z najnowszego raportu Economist Intelligence Unit, siostrzanej spółki The Economist. Najbardziej ryzykownym dla inwestorów krajem jest Irak, a najmniej – Singapur. Polska wypadła lepiej niż w ubiegłym roku.

Ranking uwzględnia ryzyko polityczne (jak na przykład zagrożenie wojną) i ryzyko ekonomiczne (jak na przykład rozmiar deficytu budżetowego), płynność finansową i wypłacalność kraju.

Irak jest najbardziej ryzykownym dla inwestorów krajem na świecie. Ryzyko wynosi 91 punktów (w skali od 0 do 100, gdzie 100 to maksymalne ryzyko) i jest to o 2 punkty mniej niż rok temu. Na drugim miejscu znalazła się Argentyna – 78 punktów, wobec 80 punktów rok wcześniej, na trzecim Angola – odpowiednio 76 i 78 punktów. Powyżej 70 punktów uzyskały również Wenezuela, Kenia, Wybrzeże Kości Słoniowej i Indonezja. Ukraina oceniana jest na 58 punktów, o 3 punkty mniej niż rok temu. Węgry wiążą się z ryzykiem 38-punktowym, Polska wypadła lepiej – oceniono nas na 37 punktów, o punkt mniej niż rok temu. Najmniej ryzykowne kraje to według rankingu: Chile, Hong Kong i Singapur – poniżej 20 punktów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: