Rząd Indii zgodził się na udział Huawei'a w rozwoju sieci 5G

Huawei został zatwierdzony przez Indyjski rząd. Chińczycy pomagać będą w budowie sieci 5G.

Chińczycy z Huawei'a otrzymali w końcu zielone światło dla udziału we wdrożeniu sieci 5G na terenie Indii. Najnowsza informacja została przekazana przez Raviego Shankara Prasada - ministra telekomunikacji na wydarzeniu poświęconym rozwojowi sieci 5G. Prasada podczas podkreślania, jak ważne jest szybkie wdrożenie sieci 5G potwierdził, że Huawei będzie strategicznym partnerem w tym przedsięwzięciu.

Rząd Indii zgodził się na udział Huawei'a w rozwoju sieci 5G

Źródło: huawei.com

Do tej pory losy Huawei'a były niepewne. Po blokadzie handlowej i podejrzeniach amerykanów o szpiegowaniu na rzecz rządu Chińskiego, Huawei nie ma najlepszej pozycji na rynku. W ostatnim czasie chińskie przedsiębiorstwo spotkało się z ostrymi oporami z praktycznie wszystkich krajów, w których Huawei miał pomóc rozwijać sieć 5G. Sytuacja ta rozpoczęła się po podejrzeniach o sponsorowanie Huawei'a przez rząd Chiński w zamian za instalacje w swoich sieciach backdorów, które pozwalałyby szpiegować użytkowników sieci 5G.

Po tym wydarzeniu Huawei otrzymał zakazy działalności w Australii i Nowej Zelandii, a kolejnym ciosem był zakaz zaangażowania się w rozwój sieci 5G na terenie Stanów Zjednoczonych, co spowodowało opóźnienia we wdrożeniu sieci nowej generacji w USA.

W Inidach Huawei musi zmierzyć się z konkurencją ze strony Ericsson'a i Nokii, które również są mocno zaangażowane w rozwój infrastruktury sieci 5G. W Indiach nową siecią zainteresowani są najwięksi operatorzy - Reliance Jio, Bharti Airtel oraz Vodafone. Rząd Indii oczekuje, że rozwój sieci 5G pozytywnie wpłynie na inteligentne miasta - tzw. Smart Cities oraz ogólnokrajową infrastrukturę.

Huawei obiecał wdrożenie infrastruktury sieciowej typu no-backdoor i z pewnością będzie się starał jak najlepiej spełnić swoje obietnice, ponieważ Indie to jeden z kluczowych rynków. Testy sieci 5G w Indiach maja rozpocząć się w pierwszym kwartale 2020 roku. Ministerstwo telekomunikacji w drugim kwartale 2020 roku sprzedawać będzie poszczególne częstotliwości 5G operatorom. Uruchomienie działającej sieci 5G dla klientów planowane jest na początek 2021 roku. Podobnie, jak w przypadku rozbudowy sieci 4G również teraz Huawei będzie miało kluczowe znaczenie dla szybkiego uruchomienia 5G w Inidach.

Źródło: 91mobiles.com