Rząd UK pozwala Huawei na budowę swojej sieci 5G

Anglicy zamierzają pomóc chińskiemu gigantowi, ale nie obejdzie się bez kilku zakazów i ograniczeń.

Anglicy wyciągnęli pomocną dłoń do Huawei'a. Pomimo nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że zezwolił Huawei'owi na budowę części brytyjskiej sieci 5G. Oczywiście z kilkoma małymi zastrzeżeniami. Chiński gigant zostanie objęty zakazem dostarczania sprzętu do rdzenia oraz wrażliwych obszarów sieci.

Rząd UK pozwala Huawei na budowę swojej sieci 5G

Źródło: pcworld.com

Huawei uzyska udział maksymalnie 35 procentowe pokrycie swoim sprzętem brytyjskiej sieci 5G. Dodatkowo Chińczycy nie mają wstępu na tereny wojskowe oraz do obiektów jądrowych.

Zobacz również:

  • Najlepsze routery na kartę SIM - jaki router kupić?
  • iPhone 15 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki [22.03.2023]

Mimo, że Wielka Brytania zgodziła się na budowę sieci 5G z wykorzystaniem Huawei'a to firma nadal oznaczona jest jako dostawca wysokiego ryzyka. The Guardian pisze, że Anglicy zdecydowali się na ten ruch, ponieważ nie posiadali żadnej innej alternatywy. Urzędnicy mieli obawiać się, że szukanie innego kontrahenta opóźni oddanie sieci 5G nawet o 2-3 lata, a Wielka Brytania już obecnie jest pod tym względem znacznie w tyle.

Źródło bliskie rządowi przekazuje, że "Nasi wiodący, światowi eksperci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego wiedzą o Huawei więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie - i są zadowoleni, że dzięki naszemu twardemu podejściu i reżimowi regulacyjnemu można zarządzać wszelkimi zagrożeniami" .

W kwietniu 2019 roku Stany Zjednoczone przekazały, że są w stanie zerwać z Wielką Brytanią wszystkie powiązania wywiadowcze, jeżeli Brytyjczycy zdecydują się na budowę sieci 5G z wykorzystaniem komponentów dostarczanych przez firmę Huawei. Dzisiejsza informacja z pewnością ochłodzi nieco stosunki na linii Waszyngton-Londyn. Jak widać Borys Johnson nie posłuchał się Donalda Trumpa w sprawie rozwoju sieci 5G.

Jak zauważa BBC jedna z czterech największych sieci komórkowych działających na terenie Wielkiej Brytanii zdecydowała się już na wdrożenie produktów 5G dostarczonych przez Huawei.

Szef Huawei'a w oficjalnym oświadczeniu przekazał, że "Huawei jest uspokojony potwierdzeniem rządu brytyjskiego, że możemy kontynuować współpracę z naszymi klientami, aby utrzymać rozwój 5G na właściwym torze. Daje to Wielkiej Brytanii dostęp do wiodącej na świecie technologii i zapewnia konkurencyjny rynek".

Źródło: techspot.com