Rząd przeznaczy 25 mln złotych na "Komputer dla ucznia"

We wrześniu przyszłego roku ruszy program "Komputer dla ucznia". Inicjatywa ma na celu zapewnienie części gimnazjalistów darmowych laptopów. Choć projekt przedstawiony został już kilka miesięcy temu, to dopiero teraz nabrał właściwych kształtów - przedstawiono informację o jego budżecie.

W maju 2008 premier Donald Tusk zapowiedział, że już we wrześniu 2009 roku ruszy program "Komputer dla ucznia". Polityk stwierdził wtedy, że "we współczesnym świecie nawet najlepszy polski uczeń przegra rywalizację z kolegą z Zachodu, jeśli komputer i Internet nie będą dla niego środowiskiem naturalnym. Czas na informatyczną rewolucję w szkołach. Tak jak każdy polski uczeń ma prawo do ciepłego posiłku, tak powinien mieć dostęp do komputera, oprogramowania edukacyjnego i Internetu". Choć zapowiedziano wówczas, że pierwsze komputery trafią do gimnazjalistów już we wrześniu 2009 roku, to nie potwierdzono znaczenia tych słów żadnymi konkretnymi kwotami.

Teraz sytuacja uległa zmianie. Rzeczpospolita donosi, że w przyszłym roku rząd przeznaczy na akcję "Komputer dla ucznia" 25 mln złotych. Wiadomo również, że budżet ten urośnie w 2010 roku nawet do 500 mln złotych. Programem objęte zostaną niemal wszystkie gimnazja w Polsce.

Nie wiadomo jakie notebooki zaoferują politycy gimnazjalistom. Według najnowszych informacji mają to być komputery, które będą dobrze służyć przynajmniej przez trzy lata.


Zobacz również