Rządowa kasa dla programistów

Francuski rząd postanowił wspomóc rodzime studia, zajmujące się tworzeniem gier komputerowych - władze przeznaczą na ten cel 4 mln euro.

Francuzi posiadają kilka dużych firm zajmujących produkcją gier komputerowych, które z powodzeniem konkurują z największymi światowymi koncernami. Jednak małe studia deweloperskie, których we Francji nie brakuje, ciężko znoszą postępującą konsolidację rynku gier i wzrost kosztów produkcji. Obecnie średni budżet interaktywnych produkcji zbliża się do poziomu 2 mln USD.

Sytuacja firm francuskich jest dodatkowo utrudniona przez fakt, że rodzimy rynek gier jest mniejszy niż rynki sąsiadów, a 80 procent wpływów francuskich twórców gier pochodzi ze sprzedaży poza granicami ojczyzny. Dlatego rząd postanowił pomóc w tworzeniu produktów zdolnych do konkurowania na światowych rynkach.

Z rządowego funduszu może zostać sfinansowane nawet 40% kosztów produkcji gry. Są jednak pewne ograniczenia - aby otrzymać rządowe dofinansowanie firma deweloperska musi być nie tylko rdzennie francuska, ale także tworzyć grę wyłącznie na terenie tego kraju. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane do 1 września. Ministerstwo Kultury nie będzie jednak dofinansowywać gier zawierających sceny przemocy lub pornografię.

Jest to pierwszy w Europie przypadek rządowego dofinansowywania niedocenianej w wielu krajach branży gier, którą np. rząd Korei Południowej wspomaga już od dawna.