Rządowa platforma informacyjna obniża przejrzystość procesu legislacyjnego

Strona internetowa z systemem Rządowy Proces Legislacji (RPL) miała pomagać ludziom w zrozumieniu powstawania polskiego prawa i sprawić, by proces ten stał się bardziej przejrzysty. Okazuje się jednak, że według specjalistów czyni go ona jeszcze bardziej nieprzystępnym.

Rządowy Proces Legislacji

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że platforma RPL, na którą rząd wydał 1,5 mln PLN nie pomaga w zwiększeniu przejrzystości procesu legislacji. W obecnej formie jest nieczytelna i zniechęca do zapoznawania się z przygotowywanymi ustawami i ich zmianami.

Strona wykonana jest w sposób nienowoczesny i bardzo trudno znaleźć na niej cokolwiek bez konieczności przeglądania wszystkich zamieszczonych tam dokumentów. Specjaliści oceniają, że platforma RPL obniża przejrzystość procesu legislacji i jest niefunkcjonalna.

Wynika z tego, że inwestycja warta półtora miliona złotych stanowi obecnie jedynie magazyn z dokumentami, które nie są nawet posortowane w sposób, który ułatwia ich przeglądanie. Trudno się w nich odnaleźć zwłaszcza zwykłym obywatelom, którym to miała pomagać.

Platforma Rządowy Proces Legislacji została skrytykowana za nieczytelność i niefunkcjonalność. Niewątpliwie sama idea jest bardzo dobrą inicjatywą, ale jej realizacja mogłaby być znacznie nowocześniejsze, a wtedy pozwalałaby obywatelom rzeczywiście śledzić proces powstawania ustaw. Obecnie wymaga to sporego wysiłku i wiedzy na ich temat.