Rzut dysków

Niemal rok, jaki upłynął od ostatniego testu twardych dysków, przyniósł wiele zmian. Ulepszenia technologii znajdują odzwierciedlenie w nowych produktach - te zaś, ze zmodyfikowaną procedurą testową, całkowicie wywróciły ranking napędów.


Niemal rok, jaki upłynął od ostatniego testu twardych dysków, przyniósł wiele zmian. Ulepszenia technologii znajdują odzwierciedlenie w nowych produktach - te zaś, ze zmodyfikowaną procedurą testową, całkowicie wywróciły ranking napędów.

Nasz obecny test zbiegł się z premierą wielu twardzieli - producenci wymieniają swe dotychczasowe linie na nowe modele. To nie tylko efekt coraz gęstszego upakowania danych na talerzach (ich pojemność wzrosła z dotychczasowych 80 lub 100 GB do 125 i 133 GB, co oczywiście przekłada się na większą pojemność urządzenia przy tej samej liczbie talerzy i głowic), lecz przede wszystkim zasługa debiutu drugiego wcielenia standardu Serial ATA.

O nowej wersji interfejsu szeregowego pisaliśmy już w zeszłym miesiącu przy okazji testu pierwszych napędów wyposażonych w to złącze. Przypomnijmy, że w stosunku do dotychczasowej odmiany, zwanej SATA 1,5 Gb/s, dwukrotnie zwiększono maksymalną przepustowość magistrali (do 3 Gb/s) i zaimplementowano technologię rdzennego kolejkowania poleceń (NCQ). Co prawda, NCQ jest dostępne już od wielu miesięcy w twardych dyskach SATA 1,5 Gb/s, ale tylko w niektórych modelach. W nowym "szeregowcu" technologia ta, mająca na celu wyraźne przyspieszenie operacji dyskowych generowanych przez środowiska wielowątkowe, jest już praktycznie obowiązkowym elementem specyfikacji, choć producenci wcale nie muszą implementować wszystkich składowych standardu (tak zrobił WD, rezygnując z NCQ w swych dyskach SATA/300).

Rzut dysków

Wydajność

Większość producentów wykorzystała SATA 3 Gb/s do odnowienia swoich rodzin dyskowych. Hitachi oferuje linię Deskstar T7K250, Samsung wprowadził serię SpinPoint P120, a Western Digital proponuje Caviar SE i SE16 z literami (JS) i (KS) na końcu oznaczenia modelu. Jedynie Maxtor i Seagate nie dotrzymały kroku konkurencji - pierwszy zapowiada nowości na jesień, drugi zaś planuje premierę Barracudy 7200.9 nieco wcześniej. Obie firmy zamierzają zaoferować napędy o pojemności dochodzącej do 500 GB.

Tymczasem już dziś twardziele charakteryzują się nie tylko ulepszonym interfejsem, lecz także większą pojemnością (do 400 GB), a w niektórych przypadkach - również podwojoną do 16 MB pamięcią podręczną.

Rajdowy szeregowiec

Serial ATA 3 Gb/s nie zapewnia istotnego wzrostu wydajności w typowych zastosowaniach i w systemach jednodyskowych - przepustowość nawet równoległego złącza ATA/100 nie jest w pełni wykorzystywana. Dopiero konfiguracje wielodyskowe, szczególnie macierze RAID, mogą zyskać na potencjale nowego interfejsu.

Rzut dysków

Opłacalność

Macierz RAID to połączenie kilku napędów w jedność służącą do dynamicznego sporządzania kopii zapasowej wszystkich danych. Najczęściej spotykane są konfiguracje RAID 0 i 1. Model 0 to właściwie zaprzeczenie idei macierzy, ponieważ napędy nie dublują swej zawartości, lecz pracują jak jeden duży magazyn danych. Wydajność tej konfiguracji znacznie przewyższa szybkość pojedynczego dysku wchodzącego w jej skład, ale ma istotną wadę: w razie awarii jednego z napędów tracisz wszystkie dane z macierzy. Z tego powodu RAID 0 nie jest polecany w sytuacjach, gdzie bezpieczeństwo informacji ma duże znaczenie - czyli praktycznie w każdym przypadku, bo przecież nikt nie lubi tracić plików. Jeśli chcesz ryzykować w imię wyższej wydajności, pamiętaj o regularnym archiwizowaniu cennych danych.

W konfiguracji RAID 1 dyski pracują w parach oryginał-kopia, dlatego wzrostu szybkości nie ma, ale poziom bezpieczeństwa jest nie do pobicia.

Niektórzy producenci, jak Maxtor (seria MaXLine) czy Western Digital (serie Raptor i Caviar RE) oferują dyski przeznaczone specjalnie do zastosowań macierzowych. Cechują się krótkimi czasami dostępu, a przede wszystkim wyższym współczynnikiem MTBF czy MTTF (czasu bezawaryjnej pracy).

Samsung SpinPoint P120 SP2504C 250 GB

Bezapelacyjny zwycięzca rankingu, który zgarnął wszystkie możliwe nagrody.

Rzut dysków

Dyskami z serii SpinPoint P120, a konkretnie modelem o pojemności 250 GB Samsung wręcz rozgramia konkurencję: nie dość, że jest to napęd o najlepszej wydajności (wyraźna przewaga nad drugim z kolei Maxtorem MaXLine III 250 GB), to na dodatek agresywna polityka cenowa koreańskiej firmy czyni z SP2504C najbardziej opłacalny zakup (koszt archiwizacji 1 GB wynosi 2,14 zł, a niższym wskaźnikiem spośród wszystkich przetestowanych urządzeń może się pochwalić jedynie model SP2514N, będący tym samym dyskiem, lecz z równoległym interfejsem ATA/133). Nic dodać, nic ująć - takie połączenie szybkości, parametrów i ceny to po prostu marzenie każdego użytkownika. Oczywiście pod warunkiem, że bezawaryjność tego urządzenia będzie stała na równie wysokim poziomie.

Nowoczesny sprinter

Rzut dysków

Jak na nową rodzinę dysków przystało, SpinPointy P120 wykorzystują talerze o największej dziś pojemności 125 GB, natomiast w wersji SATA oferują drugą generację tego interfejsu, a co za tym idzie - obsługują technologię NCQ. Rozmiar pamięci podręcznej to standardowe 8 MB (w modelach z równoległym ATA do wyboru są wersje 2 MB i 8 MB, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się oznaczeniom i specyfikacjom), a mimo to w testach Samsung radził sobie lepiej niż Maxtor z dwukrotnie większymi buforami. Do SP2504C należą aż trzy rekordowe wyniki, m.in. najkrótszy czas kopiowania plików między partycjami, zaś w pozostałych konkurencjach napęd ten konsekwentnie uzyskiwał wysokie rezultaty. Jedyne zastrzeżenia do Samsunga można mieć z powodu przeciętnego czasu dostępu.

Informacje AB, tel. (71) 3240500,http://www.ab.com.pl

Cena 499 zł

Benchmarki

HD Tach 3.0 RW

Czas dostępu (ms) 14,2

Średni transfer odczytu (MB/s) 61,1

Średni transfer zapisu (MB/s) 59,9

Maks. transfer interfejsu (MB/s) 181,5

h2benchw indeks aplikacji 24,3

PCMark05 HDD Score 5338

Kopiowanie folderów MP3 (mm:ss) 01:30

Kopiowanie folderów DivX (mm:ss) 01:23

Wyszukiwanie pliku (mm:ss) 01:16

Maxtor MaXLine III 7L250S0 250 GB

Napęd bez najnowszego interfejsu, lecz przeznaczony do zastosowań o podwyższonej wydajności.

Rzut dysków

W przeciwieństwie do zwycięskiego Samsunga, starszy dysk Maxtora wyposażony został w złącze SATA/150 (na szczęście oferuje obsługę technologii NCQ). Natomiast pamięć podręczna MaXLine'a ma rozmiar aż 16 MB - dwukrotnie więcej niż w typowych napędach - co przekłada się na szybką pracę.

Jak szybką? Maxtor ustępuje, co prawda, Samsungowi w ogólnej ocenie wydajności, jednak ustanowił rekordowy rezultat HDD Score z PCMark05, a więc testu wiernie oddającego typowe schematy użytkowania napędu w Windows XP. W module operacji aplikacyjnych z programu h2benchw MaXLine uzyskał jednak nieco niższy wynik ogólny od Samsunga, lecz warto zwrócić uwagę na szybkość, z jaką wykonywał zadanie kopiowania w tym benchmarku: jest ona niemal dwukrotnie wyższa niż w Samsungu. Niestety, ta potężna różnica nie przełożyła się na faktycznie krótszy czas kopiowania naszych testowych zestawów plików pomiędzy partycjami. Zresztą to nie jedyna niekonsekwencja w wynikach - czas dostępu MaXLine'a w zapisie zmierzony przez h2benchw, choć o połowę krótszy od uzyskanego przez SpinPointa, nie wpłynął na lepszy transfer w operacji zapisu plików z PCMark05, zaś przeciętny czas dostępu losowego z HD Tach nie przeszkodził Maxtorowi najszybciej wyszukać plik.

Na długie lata

Rzut dysków

W specyfikacjach producent określa czas bezawaryjnej pracy dysku MaXLine na milion godzin, czyli średnio dwukrotnie więcej niż uzyskują inne napędy (Samsung SP2504C cechuje się współczynnikiem na poziomie 600 tys. godzin). Dzięki temu twardziel Maxtora doskonale sprawdzi się w komputerach pracujących 24 godziny na dobę (np. domowych czy biurowych serwerach).

Informacje Pronox, tel. (32) 2075600,http://www.pronox.com.pl

Cena 599 zł

Benchmarki

HD Tach 3.0 RW

Czas dostępu (ms) 16,2

Średni transfer odczytu (MB/s) 54,5

Średni transfer zapisu (MB/s) 54,6

Maks. transfer interfejsu (MB/s) 135,6

h2benchw indeks aplikacji 23,9

PCMark05 HDD Score 5920

Kopiowanie folderów MP3 (mm:ss) 01:50

Kopiowanie folderów DivX (mm:ss) 01:26

Wyszukiwanie pliku (mm:ss)01:13