Rzut oka na Cinema 4D XL 7

Firma Maxon, niemiecki producent oprogramowania do tworzenia grafiki trójwymiarowej, zaprezentowała podczas targów CeBIT wersję 7 aplikacji Cinema 4D XL.

Pakiet oprogramowania do tworzenia, animowania i renderingu grafiki trójwymiarowej Cinema 4D XL firmy Maxon zaprezentowany został podczas targów CeBIT w swojej siódmej odsłonie. Cinema 4D XL 7 został wyposażony w co najmniej siedem nowych funkcji, a reszta udoskonaleń będzie sukcesywnie ujawniana wraz ze zbliżającym się czasem premiery pełnej wersji, zapowiedzianej na czerwiec 2001.

Zestaw narzędzi został wzbogacony o obsługę funkcji 'radiosity' czyli zaawansowany system oświetlenia umożliwiający uzyskanie naturalnych efektów jak np. przenikanie się kolorów pomiędzy odmiennie oświetlonymi powierzchniami. Taka forma 'niebezpośredniego' światła dodaje realizmu do scen, ale pochłania mnóstwo czasu podczas renderowania. Maxon utrzymuje, że udało im się ograniczyć ten czas do minimum i stworzyć najszybszy na świecie 'radiosity engine'.

Dodano także opcję adaptywnego antyaliasingu [adaptive antialiasing], która przelicza jaka część renderowanych obiektów musi przejść 'antyaliasing' (najczęściej około 40%] i wygładza tylko piksele, które tego wymagają. Według przedstawicieli Maxona przyspiesza to rendering maksymalnie dwa i pół raza.

Do kolejnych nowości należy redukcja typu 'caustics' i 'polygon', reprezentującą miejsca gdzie światło jest odbijane albo załamywane przez zakrzywione powierzchnie np. 'zygzaki' promieni słońca na powierzchni basenu czy blask rzucany na blat stołu przez kieliszek wina. Funkcja 'multi-pass rendering' pozwala natomiast zapisywać różne warstwy renderingu oddzielnie i edytować pojedynczo po wyrenderowaniu sceny. Warstwy zapisywane są w pojedynczym pliku w formacie Photoshopa, RLA albo RPF.

www.cinema4d.com

www.hisoft.co.uk


Zobacz również