SAMBA - Windows NT za darmo!

Samba przekształci każdą maszynę linuksową w silny serwer plików i drukarek w Windows, DOS, Netware i nie tylko. SAMBA to serwer plików i drukarek sieci z opartym na NetBIOS protokołem SMB (Windows) przeznaczony do Linuksa i innych systemów Unix. Możesz za jego pomocą szybko udostępnić pliki i drukarki użytkownikom Windows - bez potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania. Jest poważną alternatywą dla serwera Windows NT w sieci lokalnej.


Samba przekształci każdą maszynę linuksową w silny serwer plików i drukarek w Windows, DOS, Netware i nie tylko. SAMBA to serwer plików i drukarek sieci z opartym na NetBIOS protokołem SMB (Windows) przeznaczony do Linuksa i innych systemów Unix. Możesz za jego pomocą szybko udostępnić pliki i drukarki użytkownikom Windows - bez potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania. Jest poważną alternatywą dla serwera Windows NT w sieci lokalnej.

SAMBA - Windows NT za darmo!

Przeglądanie dysków udostępnianych przez SAMBĘ

To rozwiązanie idealne dla małych sieci, w których pracuje od kilku do kilkunastu komputerów i zakup Windows NT jest nieopłacalny, albo tam gdzie jest już Linux, np. jako serwer dostępowy do Internetu. Oczywiście SAMBA została z powodzeniem wypróbowana i używa się jej w rozbudowanych, heterogenicznych sieciach komputerowych wielkich korporacji, ale w polskich warunkach zastosowanie typu "low-end" (małe i średnie firmy) jest najbardziej powszechne. Należy do tych programów, które walnie przyczyniają się do wzrostu popularności Linuksa - pozwala za darmo uruchomić usługi, kosztujące do tej pory setki dolarów. Pieniądze zaoszczędzone na zakupie licencji MS Windows NT możesz przeznaczyć na rozbudowę serwera linuksowego. Oczywiście, istnieją podobne rozwiązania komercyjne dla systemów Unix, np. VisionFS firmy SCO, TotalNet Advanced Server czy AT&T Advanced Server for Unix, jednak to SAMBA zdobywa coraz większą popularność i jest jednym z najczęściej wykorzystywanych programów linuksowych. SAMBA może pracować w kilku trybach:

Najważniejsze programy narzędziowe dołączone do pakietu SAMBA

e_smbcodepage generuje specjalny plik wykorzystywany

do prawidłowego rozpoznawania znaków diakrytycznych

w nazwach plików i nazwach katalogów;

szczegóły można znaleźć w dokumentacji,

smbclient - prosty, znakowy klient SMB, przypominający program FTP (składnia smbclient //serwer//dysk),

mksmbpasswd.sh - mapuje informacje o użytkownikach serwera

linuksowego do pliku /etc/smbpasswd używanego przez serwer SAMBA,

testparm - służy do testowania, czy plik smb. conf nie zawiera błędów

(argumentem jest nazwa pliku do sprawdzenia),

findsmb - szuka i wypisuje dostępne udziały SMB w całej podsieci,

nmblookup - narzędzie do przeszukiwania nazw NetBIOS

(np. nmblookup -U wins_serwer -R 'SEKRETARIAT' pobiera z serwera WINS "wins_serwer" adres IP komputera o nazwie NetBIOS SEKRETARIAT),

smbstatus - narzędzie diagnostyczne, pokazuje otwarte połączenia z serwerem SAMBA,

smbadduser - dodaje nowego użytkownika SAMBA,

smbpasswd - zmienia hasło użytkownika SAMBA,

smbtar - proste narzędzie do tworzenia kopii zapasowych udziałów dyskowych SMB (nie tylko SAMBA, ale i dowolnych dostępnych w sieci) na taśmie streamera.

1. Jako kontroler domeny NT. SAMBA od wersji 2. x może funkcjonować jako samodzielny kontroler domeny lub przyłączyć się do niej (domain member). Najkrócej rzecz biorąc, kontroler domeny nadzoruje autoryzację użytkowników całej domeny NT. Na razie zaimplementowano jedynie częściowo funkcje PDC (Primary Domain Controller) i nie zaleca się korzystania z nich w środowisku produkcyjnym o wysokim priorytecie. Jedynym (oprócz Windows NT, oczywiście) oprogramowaniem SMB, które może pełnić funkcję PDC, jest AT&T Advanced Server for Unix (zawiera część kodu źródłowego NT), aczkolwiek trwają bardzo intensywne prace zespołu SAMBA nad "problemem PDC". Jeśli korzystasz w swojej sieci głównie ze stacji z Windows 95/98, to brak PDC/BDC nie będzie zbyt dokuczliwy.

2. Jako zwykły serwer plików i drukarek w grupie roboczej (workgroup) - to najczęstszy i najprostszy sposób korzystania z serwera SAMBA i w dalszej części opisujemy właśnie ten tryb. Oczywiście SAMBA obsługuje dla klientów Windows 95/98 tzw. Logon domain - czyli logowanie do domeny, polegające na tym, że na serwerze przechowywane są profile użytkowników - jest to wygodne i eleganckie rozwiązanie zarządzania użytkownikami.

Z technicznego punktu widzenia SAMBA zawiera:

- serwer SMB udostępniający pliki i drukarki (w stylu Windows NT)

- serwer nazw (nameserver) NetBIOS zgodny ze specyfikacją opisaną w dokumentach RFC 1001/1002

- narzędzia znakowe pozwalające na uzyskanie dostępu do innych serwerów SMB z poziomu systemu Linux/Unix

- programy pomocnicze i administracyjne.

W dalszej części opisujemy instalację serwera SAMBA w dystrybucjach Red Hat 6. x oraz Mandrake 6. x (Mandrake 6.1 został zamieszczony na CD-ROM-ie do numeru 12/99 PCWK), chociaż, oczywiście, konfiguracja będzie taka sama dla każdego systemu Unix, zmienia się jedynie usytuowanie plików konfiguracyjnych i binariów. SAMBA to typowy projekt Open Source - cały kod źródłowy jest dostępny bez ograniczeń i co najważniejsze - bezpłatnie. Pakiet stale się rozwija i regularnie dodawane są nowe możliwości. W dalszych opisach pomijamy aspekty związane z bezpieczeństwem, ponieważ to zbyt szeroki temat - np. stosowanie SAMBY na serwerze na stałe przyłączonym do Internetu bez maskowania adresów IP jest niemal zaproszeniem dla hakerów.

Trzeba mieć świadomość takich zagrożeń i postępować z rozwagą - zwłaszcza tam, gdzie chodzi o wartościowe dane. Serwer SAMBA będzie nieco wolniejszy od usług SMB serwera Windows NT na podobnym sprzęcie, ponieważ dla Linuksa SAMBA jest zwykłym programem poziomu użytkownika, natomiast w Windows NT "rdzeń" obsługi SMB znajduje się w jądrze systemu i jest usługą systemu operacyjnego. Na szczęście opóźnienie działania jest nie za duże i prawdopodobnie niedostrzegalne dla zwykłych użytkowników.