SAPIR - nowy sposób na wyszukiwanie zdjęć i wideo

IBM rzuca wyzwanie największym graczom na rynku wyszukiwania. Prace podjęte przez koncern wspólnie z Unią Europejską mają doprowadzić do powstania wyszukiwarki, która umożliwi dotarcie do zdjęć, filmów czy plików dźwiękowych, które nie zostały opisane za pomocą znaczników.

Działanie SAPIR-a (Search in Audio-Visual Content Using Peer-to-Peer Information Retrieval) będzie polegać na analizie treści zdjęcia czy pliku dźwiękowego. Technologia, która zostanie zastosowana w wyszukiwarce stwarza olbrzymie możliwości jej stosowania - identyfikacja odbywać się będzie na podstawie porównań z bazą danych SAPIR-a. Wśród potencjalnych zastosowań tej innowacyjnej technologii wymienia się także diagnostykę medyczną (dzięki analizie zdjęć medycznych i porównywaniu ich ze zdjęciami przechowywanymi w repozytorium).

Zastosowanie technologii P2P, tej samej, która jest wykorzystywana do wymieniania się plikami muzycznymi i filmami, ma uodpornić SAPIR-a na awarie, pozwoli też dodać dodatkowe serwery w miarę zwiększania się gromadzonych przez wyszukiwarkę zasobów multimedialnych.

Prace nad wspólnym projektem IBM-a i Unii Europejskiej odbywają się w ramach projektu Chorus. Zaangażowanych jest w nie wiele firm i instytucji z różnych krajów europejskich, w tym Xerox, Telefonica i Instytut Maksa Plancka.

Wersję testową SAPIR-a zamieszczono pod adresemhttp://sapir.isti.cnr.it/index .

Zobacz prezentację możliwości wyszukiwarki:


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: