SEM - co było, jest i będzie?

- "Weźmy na przykład rynek finansowy. Do trzeciego kwartału ubiegłego roku na pierwszej stronie wyników wyszukiwania dominowały serwisy o charakterze jednej strony, agregatory. Tak naprawdę jedyne co było na nich publikowane, to zaproszenie do zobaczenia ofert poszczególnych banków" - mówi Zbigniew Nowicki - "Obecnie ta sytuacja uległa zmianie. Te tzw. serwisy rodzinne, w domenach w stylu WybierzDlaSiebieNajlepszeKonto.pl, których to domen można posiadać 100 albo i 150, zniknęły z pierwszej strony. Zniknęły, ponieważ Google większą wagę przykłada teraz do tego, jaką treść posiada strona oraz jaki rejestr wieku."

SEM - co było, jest i będzie?

Universal Search

Coraz częściej wyszukiwarki, podając wyniki wyszukiwania nie ograniczają się wyłącznie do linków tekstowych, ale rozszerzają rezultat o treści w innej formie. Mogą to być np. zdjęcia, wideo lub mapy. Tą technikę podawania użytkownikowi różnorodnych wyników określa się terminem Blended Search lub Universal Search. - "Skończyło się SEO, które ma na celu pozycjonowanie samej strony" - mówił podczas konferencji adStandard 2010 Przemysław Włodarski, SEM specialist, Hypermedia (Isobar Polska) - "Jeżeli nie podejdziemy do całego procesu bardziej całościowo, pamiętając zarówno o wynikach graficznych, zdjęciach, wideo czy mapach, nie będziemy mogli z Google wyciągnąć pełni możliwości."

Okazuje się, że Blended Search tak skutecznie przyciąga uwagę internautów, że przestają oni zwracać uwagę na reklamy w Google. Ten stan rzeczy potwierdzają efekty badania zachowań szwedzkich konsumentów oglądających stronę wyników wyszukiwania Google ("iProspect Eyemotion survey 2009 - eytracking SERP"). Z badania wynika, że grafiki zdecydowanie zmniejszają zainteresowanie linkami sponsorowanymi. Z kolei samo okienko mapy jest dla użytkownika dużo ciekawszym elementem, niż jej opis.

SEM - co było, jest i będzie?

Przemysław Włodarski

Okazuje się także, że linki sponsorowani wpływają także na sposób postrzegania wyników organicznych. - "Ludzie widza tytuły linków sponsorowanych, dlatego obecność słów kluczowych oraz użycie wszelkiego rodzaju narzędzi, które umożliwiają wsadzenie słów kluczowych w nagłówek jest jak najbardziej zasadne - mówił Przemysław Włodarski - "Natomiast później, kiedy już dochodzimy do wyników naturalnych, szerokość widzenia de facto pozostaje taka sama, więc jeżeli mamy możliwość wpływu na nazewnictwo tytułów stron to warto, żeby słowa kluczowe były jak najbardziej z lewej strony."

Badanie iProspect pokazało także, że sposób w jaki kobiety korzystają z Google różni się od sposobu, w jaki robią to mężczyźni. Kobiety w porównaniu z brzydszą częścią społeczeństwa mniej czasu poświęcają grafice, zdecydowanie więcej czasu poświęcają linkom organicznym i mają szerszy zakres widzenia. Z kolei mężczyźni różnią się od płci pięknej większym skoncentrowaniem uwagi na obrazach oraz rzadszym powracaniem do raz dostrzeżonych partii strony.

SEM - co było, jest i będzie?

Różnice w postrzeganiu pomiędzy kobietami i mężczyznami ("iProspect Eyemotion survey 2009 - eytracking SERP")

Metoda wykorzystania wyszukiwarki zależy także od wieku internauty. Osoby w wieku 16-35 lat mniej uważnie skanują tekst, często zmieniają obszar zainteresowania, rzadziej przewijają stronę w dół. Z kolei osoby w wieku 36-63 więcej czasu poświęcają linkom sponsorowanym u góry, rzadziej powracają do raz dostrzeżonych partii strony i więcej uwagi poświęcają wynikom z dolnych części strony.

Partnerami Konferencji były firmy Smart AdServer i Dialogix, a Partnerem Merytorycznym Gazeta.pl.

Partnerzy medialni: Gazeta.pl, Interia.pl, Grupa o2, Bankier.pl, Brief.pl, IDG.pl, prnews.pl, ARBOinteractive, mediarun.pl. Patronat: GoldenLine.pl.

Patroni Branżowi: PBI oraz IAB. Więcej informacji: adStandard 2010