SETI@Home 3.0

Twórcy projektu SETI udostępnili internautom nowe aplikacje do poszukiwania pozaziemskich cywilizacji.

Osoby zaangażowane w poszukiwanie pozaziemskich form życie mogą już korzystać z nowej wersji narzędzia SETI@Home. Aplikacja ta umożliwia przyłączenie się do ogólnoświatowych poszukiwań innych cywilizacji (Search for Extraterrestrial Intelligence). W najnowszej wersji oprogramowania SETI@Home 3.0 zostały usprawnione i uzupełnione metody analizy oraz wizualizacji danych pobranych z centrum badań.

Sygnały radiowe z kosmosu są odbieraną przez największy radioteleskop na ziemi znajdujący się w Arecibo, jednej z karaibskich wysp. Dane podzielone "na porcje" są przesyłane przez Internet zainteresowanym użytkownikom, gdzie są analizowane przez ich komputery. Aplikację SETI@Home przygotowano jako wygaszacz ekranu, działający wtedy, kiedy użytkownicy nie korzystają z komputerów. W ten sposób wykorzystuje się "wolny czas" milionów procesorów. Polscy badacze znajdują się w światowej czołówce projektu rozproszonego przetwarzania danych.

Dostępne są wersje aplikacji dla systemów Windows (95/98/NT), Mac OS X, Unix, BeOS i OpenVMS. Program instalacyjny w zależności od wersji zajmuje od 800 KB do 1 MB.

Więcej informacji: setiathome.ssl.berkeley.edu


Zobacz również