SETI znowu będzie szukać obcych

Obserwatorium Allen Telescope Array ufundowane przez współzałożyciela Microsoftu Paula Allena i używane przez SETI do poszukiwań śladów życia pozaziemskiego zostanie ponownie uruchomione. Dojdzie do tego w bieżącym lub w przyszłym tygodniu.

W kwietniu sieć radioteleskopów Allena (Allen Telescope Array) została wyłączona z uwagi na brak funduszy. Instytut SETI zebrał jednak brakujące 200 000 dol. i może wznowić poszukiwania obcych cywilizacji. Rocznie instytut przeznacza na utrzymanie obserwatorium 1,5 mln dolarów. Randall, dyrektor ds. specjalnych projektów nie przewiduje konieczności zamknięcia placówki w najbliższym czasie.

Randall nie była pewna kiedy teleskopy wrócą do pełnej sprawności. Nie zostały one zaprojektowane do przebywania w stanie hibernacji, wiec obecnie naukowcy pracują nad ich prawidłowym wybudzeniem. Proces ten już się rozpoczął, ale możliwe, że obserwatorium wrócić do pełnej sprawności dopiero w połowie sierpnia.

Do zebrania niezbędnych 200 000 dolarów przyczyniło się 2 200 osób. Była wśród nich aktorka Jodie Foster. W filmie Kontakt grała ona badaczkę z SETI, która przechwyciła sygnał od obcych przy pomocy podobnej sieci teleskopów odbierających fale radiowe z przestrzeni kosmicznej.

Allen Telescope Array składa się obecnie z 42 anten i jest wspólnym projektem Instytutu SETI oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Uniwersytet miał finansować działania obserwatorium, ale redukcje budżetu stanowego i federalnego sprawiły, że musiał on ograniczyć wydatki tylko do minimum potrzebnego dla bezpiecznego utrzymania urządzeń w placówce.