SH-B083 - pierwszy napęd Blu-ray Samsunga dla pecetów

Południowokoreański koncern zaprezentował wewnętrzny czytnik nośników optycznych dla komputerów PC. SH-B083 może odczytywać i zapisywać dane na płytach CD/DVD oraz odczytywać informacje z płyt Blu-ray.

Napęd odczytuje nośniki CD i DVD z szybkością odpowiednio 40x i 16 x. W wypadku płyt Blu-ray (BD-R i BD-ROM) szybkość ta wynosi 8x. Przeciętny czas dostępu do danych wynosi 350 ms. SH-B083 wyposażony został w dwie soczewki, zapewniające większą stabilność procesu zapisu i odczytu danych - jedna przeznaczona jest do współpracy z płytami Blu-ray, druga obsługuje nośniki CD/DVD.

W czytniku zastosowano technologię kompensacji aberracji sferycznej (w optyce jest to wada powodująca spadek ostrości obrazu). System ma poprawiać jakość odczytu danych z tych nośników Blu-ray, w których warstwa zabezpieczająca jest niejednolitej grubości. Bardziej precyzyjne odtwarzanie płyt Blu-ray ma zapewnić bardziej zaawansowany niż w czytnikach DVD system synchronizacji danych.

O efektywne odprowadzanie ciepła z czytnika dba system chłodzący soczewki głowicy. Dopracowano także konstrukcję obudowy napędu, co ma obniżać generowany przez urządzenie hałas.

Samsung zadbał też o efektowny wygląd urządzenia - na przednim panelu napędu znajduje się niebieska dioda LED, a front kieszeni na płytę powleczony jest materiałem typu "glossy".

Napęd trafi do sprzedaży w listopadzie; jego cena na razie nie jest znana. Przynajmniej w Stanach Zjednoczonych ma być dystrybuowany z oprogramowaniem Cyberlink TrueTheater, umożliwiającym m.in. skalowanie w górę filmu DVD do rozdzielczości Full HD.

Firma analityczna iSupply spodziewa się, że do 2013 r. napędy Blu-ray trafią do nieco ponad 16 proc. komputerów osobistych będących wówczas w użyciu. W 2009 r. odsetek pecetów z takimi czytnikami ma sięgnąć 3,9 proc. Główną przyczyną powolnego tempa popularyzacji technologii niebieskiego lasera jest brak bogatej oferty filmów na płytach Blu-ray oraz wysoka cena pozycji dostępnych w sprzedaży.